Patříte mezi rodiče, kteří byli aktivní a zvyklí cestovat ještě před narozením dítěte? Nebo se vám naskytla příležitost na nějakou dobu odcestovat do zahraničí a váháte, zda děti vzít sebou? V současné době je mezi rodiči praktikována spousta alternativních směrů výuky dětí. Jedním z nich je právě worldschooling. Je pro děti prospěšná, nebo jim škodí?
Alternativní unschooling
Worldschooling se vyvinul z výukové metody unschoolingu. Ten pramení z přesvědčení, že děti se mohou začít učit, až když jsou na to připravené a mají na učení chuť. Tato metoda se dá aplikovat při domácím vzdělávání. Myslíte si, že děti mají moc volnosti a že jim unschooling škodí? Budete se divit, ale většina demokratických škol vycházejících z unschoolingu má pravidla.
V těchto školách sice děti nedostávají vysvědčení ani nejsou klasifikované jako jako v běžné škole a jejich slovo má stejnou váhu jako slovo učitele, ale rozhodně se nemohou celý den válet nebo koukat na televizi.
Nebojte se cestovat s dětmi
Pokud máte potřebu cestovat a ukazovat dětem krásy světa, nebojte se a propojte tyto dvě výukové metody dohromady. Během cestování děti poznávají cizí kultury a přirozenou cestou se učí zeměpis. Pokud se dítě zajímá o nějaké konkrétní zvíře, prostě se na něho jedete podívat. Dítě se takto učí daleko lépe. Učení pozorováním je to nejlepší učení.
Plusy objevování cizích zemí
Pokud rodina setrvává na jednom místě třeba i dva měsíce, dítě má možnost účastnit se místních tradic a zvyků, což ho opět nesmírně obohacuje. Pokud vás napadne, že vaše dítě bude trpět nedostatkem dlouhodobých společenských vztahů, jste také na omylu.
Cestování vyžaduje naopak, abyste byli vy i vaše děti velmi společenští. Na cestách poznáváte spoustu lidí, se kterými většinou nemluvíte o povrchních věcech. Pro vaše dítě je to velká škola a nebude mít proto ani v životě ostych před ostatními. Na cestách si děti také mohou vybrat, s kým se budou kamarádit a s kým ne.
Ve třídě v normální škole tuto možnost nemají a každý den se musejí potkávat s dětmi, se kterými třeba kamarádit nechtějí. Navázání kontaktu a dopisování si s dětmi z cizích zemí také zaručuje, že si vaše děti budou perfektně cvičit cizí jazyk i po vašem návratu do Česka.
Je cestování finančně náročné?
Myslíte si, že je toto cestování finančně náročné? Rodiny, které cestují po světě, potvrzují, že se dostanou až na poloviční náklady, než kdyby bydleli v České republice. Často přespávají ve stanu, v autě nebo se ubytovávají u někoho doma. Populární je také někomu hlídat dům a zvířata, to máte potom ubytování zcela zdarma.
Zkouška přes prázdniny
Pokud si nejste jisti, pro začátek můžete tuto formu života vyzkoušet přes letní prázdniny. Celá vaše rodina zažije nezapomenutelné zážitky, proto jestli máte chuť a možnost vyrazit do světa, určitě neváhejte a svým dětem ukažte pozitiva poznávání světa už v dětském věku.
Fotogalerie