Zastávat post první dámy je považováno za velkou čest, přesto to není nic jednoduchého. Manželky prezidentů a vůdců reprezentují své země i danou kulturu. Mnohé ale dané úkoly zvládají s grácií.
Fotogalerie
O některých ženách světových lídrů se sice mluví jako o "popelkách", přesto tyto ženy dokázaly již před sňatky s vlivnými muži získat dobré vzdělání i pracovat na vlastní kariéře. Jejich zkušenosti jim následně pomáhají v plnění velmi náročných funkcí prvních dam.
Ranija al-Jasín
Jako královna Jordánska se Ranija al-Jasín může kromě velmi úspěšného sňatku s králem Abdalláhem II. pochlubit velmi dobrým vzděláním, které získala na Americké univerzitě v Káhiře. Než se provdala za nynějšího krále Jordánska, tak pracovala pro několik velmi významných nadnárodních společností. Když se pohybovala ve sféře bankovnictví, tak byla zaměstnaná ve firmě Citibank, následně přešla do světa IT technologií a pracovala pro společnost Apple. Ranija má se svým manželem čtyři děti a velmi se angažuje v oblasti dětského vzdělávání. Zaměřuje se na kvalitu dětského vzdělání ve světě a apeluje na vůdce zemí, aby plnili své závazky a umožnili dalším generacím přístup je kvalitnímu studiu.
Letizia Ortiz Rocasolano
Španělská královna Letizia získala svůj titul díky sňatku s korunním princem Filipem, který se v roce 2014 stal králem. U Španělů se těší velké přízni díky svému elegantnímu vystupování a módnímu vkusu. Přesto Letizia pro získání popularity sňatek s králem nepotřebovala, jelikož vystudovala Univerzitu v Madridu se zaměřením na žurnalistiku. Od novinařiny pak neupustila a stala se v zemi velmi populární redaktorkou a moderátorkou televizních zpráv. Své diváky například informovala o teroristických útocích z 11. září 2001 nebo o konfliktech v Afghánistánu.
Džetsun Pema
A do třetice tady máme další královnu. Mladá manželka bhútánského krále Džigme Khesar Namgjel Wangčhuga se narodila v roce 1990 a může se pochlubit nejen oslňující krásou, ale také skvělým vzděláním. Džetsun vystudovala v Londýně Regent's College obor Mezinárodní vztahy a psychologii. Královna se také věnuje výtvarnému umění a hudbě. Může se pochlubit nejen dobrým vzděláním ale také sportovním nadáním. Mladá královna má totiž velikou zálibu v basketbalu, který a hrála závodně.
Asma Asadová
Manželka nynějšího syrského prezidenta, nehledě na všechny konflikty v zemi, je skutečně vzdělanou a krásnou první dámou. Asma strávila své dětství ve Velké Británii, kde získala titul v oboru výpočetní techniky na King's College v Londýně. Může se pochlubit i diplomem z francouzské literatury. Předtím než se provdala za syrského vůdce Bašára Asada v roce 2000, tak pracovala v bankovnictví. Asadová v roce 2018 sdílela na sociálních sítích příspěvek z nemocnice, kde dostává infuzi v rámci léčení rakoviny. Tato nemoc byla Asadové odhalena v raném stádiu. Podobné sdílení zdravotního stavu je pro arabský svět velmi neobvyklé. O Asadové také například ruská média uváděla, že i během konfliktů v zemi odmítla odejít se svými dětmi do exilu.
Vévodkyně z Cambridge
Kate Middletonová je sice vévodkyní a zatím "pouze" budoucí královnou, avšak na tomto seznamu vzdělaných prvních dam, si skutečně zaslouží být. Vévodkyně vystudovala prestižní Univerzitu St. Andrews ve Velké Británii, kde se také seznámila se svým budoucím chotěm, princem Williamem. Získala diplom v oboru Dějiny umění, ale mimo to byla vždy velmi vášnivou sportovkyní. Hrála hokej, tenis i basketbal. Vévodkyně se provdala za prince Williama v roce 2011 a od té doby se stala módní ikonou a vzorem pro mnoho žen po celém světě. Také svým pozitivním a otevřeným přístupem k veřejnosti velmi přispěla k lepšímu vnímání britské královské rodiny ve světě.