Nejspíš ho znáte především coby představitele Půlnočního kovboje – naivního texaského mladíka, který se vydává za svými sny do New Yorku a pokouší se zde uživit jako gigolo. Byla to teprve jeho čtvrtá filmová role a hned mu vynesla oscarovou nominaci. Sošku sice nezískal, ale stejně to byl raketový start do hollywoodských výšin.
Jon Voight zaujal svým výkonem v Půlnočním kovboji již roku 1969 a herecky aktivní je až doposud. Roku 1978 získal Oscara za film Návrat domů za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Další filmové úspěchy následovaly. 29. prosince 2019 slaví tento výjimečný herec 81. narozeniny.
Fotogalerie
Evropský původ
Jonathan Vincent Voight se narodil 29. prosince 1938 ve Spojených státech amerických, ve městě Yonkers, ve státě New York. Po svých předcích je však slovensko–německého původu. Původní příjmení jeho otce totiž znělo Voytka.
Vzdělání
Jon vystudoval Americkou katolickou univerzitu, ale také slavný Lee Strasberg Theathre and Film Institute. Aktivní hereckou kariéru započal již roku 1963 a úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat.
Jak již bylo řečeno, jeho prvním obrovským úspěchem byla role Joea Bucka ve filmovém dramatu Půlnoční kovboj, kde se v roli aspirujícího gigola blýskl vedle Dustina Hoffmana. Tenkrát ani jeden z herců nominovaných na Oscara ještě na slavnou sošku nedosáhl. Voightovi však posloužil jako vstup mezi hollywoodskou smetánku.
Filmová kariéra
Následovaly další úspěchy. Filmy jako Vysvobození od Johna Boormana o tři roky později z Voighta udělaly hereckou legendu. Roku 1978 mu role ve filmu Návrat domů, kde hrál zraněného válečného veterána, konečně přinesla filmové ocenění. Na 51. udílení cen Akademie získal Oscara za nejlepší výkon v hlavní roli.
Cena americké akademie však nebyla jeho jediným úspěchem. Ač za Půlnočního kovboje tuto cenu nezískal, jinde uspěl. Získal za něj například cenu Zlatý globus pro nejslibnějšího nového herce (1969) nebo cenu BAFTA (Britská akademie, pozn. red.) za nejlepšího nováčka v hlavní filmové roli (1969). Další ceny měly přijít. Roku 1978 získal Zlatý globus za Návrat domů a 1985 pak za Splašený vlak. Roku 2013 pak při udílení této ceny zazářil v minisérii Ray Donovan.
Od doby svých začátků si zahrál v mnoha filmech a seriálech. Z těch novějších si jmenujme například Pearl Harbor, Anakonda nebo Transformers. Ze seriálů jde především o již zmiňovaný Ray Donovan nebo také 24 hodin.
Rodinný život
Jon Voight se oženil celkem dvakrát. V letech 1962 až 1967 byl ženatý s Lauri Petersovou. V letech 1971 až 1978 pak s Marchelin Bertrandovou. Poslední zmiňovaná, mimo jiné bývalá francouzská herečka, je taktéž matkou jejich dvou dětí Jamese Havena Voighta a slavné herečky Angeliny Jolie Voight.