Princ Charles nedávno nechal veřejnost nahlédnout do své soukromé pracovny. Za to, jak to tam vypadalo, by patrně maminka pochválila jen málokoho.
Pracovní stůl byl prý vynalezen přibližně kolem roku 1200 a od té doby zůstává praktiky stejný - rovná deska s prostorem na důležité věci. Mění se jenom použitý materiál nebo počet zásuvek. A také míra jeho zaplnění.
Málo místa?
Princ Charles nedávno dával online rozhovor o své vášni pro klasickou hudbu a mimovolně u té příležitosti ukázal, jak to vypadá v jeho pracovně. Stůl má pokrytý takovou vrstvou papírů, že si musel i šálek čaje položit na ně.
Tonight from 8pm, hear Alan Titchmarsh’s exclusive interview with HRH The Prince of Wales in the first of a very special two-part programme on @ClassicFM, A Royal Appointment. Listen on @GlobalPlayer: https://t.co/Zu6yBWx3KF | @ClarenceHouse pic.twitter.com/fgKfm9b2fV
— Global (@global) May 25, 2020
K tomu jsou tady nezbytné fotografie manželky Camilly, vévodkyně z Cornwallu, a jeho babičky Alžběty, královny matky. Následuje hromada knih, držák per, miska gumových pásků, nebo obrázek s náboženským motivem.
Na levé straně pracovny chaos pokračuje: řada dalších rodinných fotografií, dětské obrázky, porcelán. Dokonce má i jeden obraz položený na zemi.
Géniové nepořádku
Často se tvrdí, že pro produktivitu je důležité mít pracovní stůl uklizený, přehledný, aby tam všechno mělo prostor a své místo. Vědci z Minnesotské univerzity ale porovnáváním výsledků studentů, kteří pracovali jak v uklizených místnostech, tak v těch víc chaotických, zjistili, že pořádek není všechno. Počet nápadů obou skupin se nelišil, v té druhé ale vznikly zajímavější a kreativnější.
Představa, že čistý stůl znamená produktivního pracovníka se zdá být reliktem 20. století. V předchozích stoletích to bylo přesně naopak, protože vytížení lidé prostě neměli čas na úklid. Ostatně, Albert Einstein jednou řekl, že když přeplněný stůl znamená přeplněnou mysl, co asi představuje prázdný a čistý stůl?
U něj to tak i vypadalo. A nebyl sám, nepořádkem na pracovním stole byl pověstný třeba Mark Twain, Thomas Edison nebo Steve Jobs.
Zdroj: inc.com