Close search

Žijete se sobcem? Zjistěte to podle těchto 7 indicií

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

To, že vás někdo přitahuje, ještě neznamená, že je dobrým partnerem. Jeho ego může být příliš velké na to, aby byl schopen se o svou svobodu dělit. Zaznamenáte-li u svého protějšku těchto 7 zlozvyků, ruce od něj pryč – je ukázkovým příkladem sobce.

1. Zajímá ho víc kariéra než vy samotní

Možná míváte po boku vašeho partnera pocit, že nejste dost dobří. A možná je tento problém vážnější, než se zdá, upozornila Karyl McBride, terapeutka a autorka několika publikací.

„Váš partner se nezajímá o to, kdo skutečně jste, protože nemá kapacitu se emocionálně naladit a poskytnout empatii. Často tak míváte pocit, že jste neviditelní a že vás není slyšet,“ uvedla pro Huffington Post.

2. Neustále vás kontroluje

Nikam vás nepustí, dokud mu neslíbíte, že mu každou hodinu pošlete svoje souřadnice. A když tak neučiníte, bude zle. Toto je ukázkový příklad sobeckého partnera.

„Lidé s narcistickou povahou [tedy nezdravým egem] kladou vysoká očekávání na jiné. A když je nenaplní, téměř s jistotou přijde pokárání,“ řekla Jan Hill, torontská poradkyně, která se věnuje i publikační činnosti.

„Abyste se s jejich očekáváními potkali, stanoví pravidla. Znám třeba jednoho narcistického člověka, který chtěl mít 24 hodin denně přehled, jestli jeho přítelkyně jde ven s přáteli a kam. Sám přesto vedl spontánní společenský život,“ vysvětlila Hill.

Vztahy, které nejsou nastaveny rovnovážně, „vytváří zášť, hněv a uzavírají všechny cesty ke skutečné, důstojné a upřímné lásce,“ dodala.

3. Je pro něj důležitější „já“ než „my“

Ve vztahu neexistuje „já“, ale jen „my“. Proto by se mělo každému partnerovi dostávat stejného zájmu. Vaše drahá polovička by proto měla nejen ctít váš názor, ale dívat se na vás dva jako na tým. A brát to v potaz, když dojde na rozhodování.

4. Sabotuje váš úspěch

„Pokud vaše pracovní ambice a úspěch přetáhnou pozornost k vám, bude vás sabotovat,“ popsala typicky sobecké partnera Hill.

„Jednou z klasických sabotážních technik je třeba to, že si těsně před vaším velkým rozhovorem bude nárokovat váš čas. Nebo sehraje citový záchvat, který odvede vaši pozornost od cíle. Pro jeho dosažení tak nevyvinete maximum, protože budete mít dost práce s tím, abyste partnerovi pomohli.“

5. Nikdy se nezeptá „jak ses dneska měla?“

Podle Samanthy Burns, bostonské vztahové poradkyně a koučky v oblasti randění, by se měl každý partner těšit nepředstíranému zájmu svého protějšku. A to na denní bázi. Otázka „jak ses dneska měla“ ale nestačí. Stejně důležité je, zda váš partner skutečně poslouchá, co říkáte, i když si stěžujete.

„Je opravdu těžké mít pocit, že tomu druhému na vás záleží, když mluví častěji – je to jako kdybyste tu byli jen proto, abyste mu pohladili ego,“ řekla Burns. „Dynamika na jedné straně vztahu uvrhne utlačovanou stranu do stínu a neštěstí.“

6. Skáče vám do řeči

Jako by se rád poslouchal, že? Přesně takový partner má větší ego, než by se vám líbilo, nastínila problém Debra Campbell, psycholožka a vztahová terapeutka v australském Melbourne.

„A když projevíte nesouhlas, raději se snaží zuby nehty hájit svou pozici, než aby připustil vaše hledisko,“ vysvětlila. „Cítit, že jsem slyšena, je důležitou součástí pocitu, že jsem milována,“ doplnila.

7. Musí vám odsouhlasit věci, které se chystáte dělat

Kompromis – základ zdravého vztahu, míní Burns. Proto je na místě zvednout varovný palec, pokud je partnerovi váš názor jedno. Stejně tak pokud „ne“ pro něj není odpověď. Nebo ve vás vyvolává pocity viny, když učiníte rozhodnutí.

„Vaše potřeby a chtíče jsou stejně důležité, jako ty jeho. A rozčilení poroste, pokud se váš protějšek nebude podílet na zdravé rovnováze kompromisu.“

Nejčtenější články