Close search

Mapa, jakou svět ještě neviděl: Australské pole radioteleskopů ASKAP si na vesmír posvítilo rekordní rychlostí

Wikimedia Commons/CSIRO, CC BY Zdroj: Wikimedia Commons/CSIRO, CC BY

Australští vědci použili soustavu neuvěřitelně výkonných radioteleskopů ASKAP ke zmapování milionů galaxií a vytvořili tak novou vesmírnou verzi map Seznamu nebo Googlu.

Je to neuvěřitelný pohled - australská buš pokrytá rudým prachem je tu a tam přerušovaná zakrslými stromky. A mezi nimi se na ohromné rozloze tyčí nejmodernější a největší soustava radioteleskopů současnosti.

Austrálie hledí do vesmíru

Jde o ASKAP, co je mnohem poutavější zkratka pro Australian Square Kilometer Array Pathfinder (tedy něco jako Australský průzkumník o rozloze čtverečního kilometru), který je umístěný ve vnitrozemí Západní Austrálie, největším státě nejmenšího kontinentu planety.

Výstavba projektu začala v roce 2009 a představuje přesně to, co slibuje jeho název - uprostřed rudé krajiny rašící rozsáhlou soustavu radioteleskopů namířených na oblohu. Plány australské vědecké agentury CSIRO už dávno vzbuzovaly zájem nejen odborné veřejnosti, a teď se ukázalo, že se vybudování tak masivního zařízení vyplatilo. Dokáže totiž zmapovat tisíce galaxií za pouhých 300 hodin, respektive 12,5 dne. To je významný posun oproti předchozím průzkumům, které trvaly roky.

Výsledkem je nový atlas vesmíru, který je nesmírně podrobný, pokrývá 83 % celé oblohy a ukazuje galaxie v nebývalých detailech. Podle Davida McConnella, šéfa projektu a astronoma CSIRO, vědci očekávají, že díky připravovaným průzkumům ASKAP najdou desítky milionů nových galaxií.

Nová mapa vesmíru

ASKAP se skládá z 36 parabolických antén, které společně vytvářejí panoramatické fotografie oblohy. Díky vysoké kvalitě přijímačů teleskopů stačilo zkombinovat 903 snímků a vytvořit tak téměř úplnou mapu hvězdné oblohy. Na porovnání její předchozí mapování si obvykle vyžadovalo desítky tisíc snímků.

Podle Davida McConnella budou moct astronomové z celého světa s pomocí nových dat „prozkoumat neznámo a studovat vše od formování hvězd po to, jak se galaxie a jejich superhmotné černé díry vyvíjejí a interagují.“ A Karen Andrews, australská ministryně průmyslu, vědy a technologie, tento milník přirovnává k jízdě autem. Na místo řidiče se teď posadili vědci, kteří řídí novou generaci objevů hlubokého vesmíru.

Zdroj: cnn.com

Nejčtenější články