Close search

Mozek a jeho asymetrie: Jak hemisféry ovlivňují objímání, líbání nebo pohled na svět?

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Rozdělení preferovaných stran nekončí u psaní levou nebo pravou rukou, náš mozek ovlivňuje i to, které oko máme oblíbenější a ze které strany se objímáme.

Levou část těla ovládá pravá strana mozku a naopak, pravou část těla ovládá levá strana mozku. U leváků jsou motorické oblasti na pravé straně mozku dominantní pro činnosti, které vyžadují vysokou úroveň motoriky, jako je třeba psaní. Jak ale upozorňuje server Psychology Today, nejde o jedinou asymetrii mozku.

Vykročit tou správnou nohou

Zatímco u dělení na praváky a leváky podle preferované ruky máme všichni poměrně jasno, existuje také takzvaná volba nohy. Psychology Today upozorňuje na rozsáhlou loňskou analýzu, podle které je v populaci asi 12,1 procenta levonohých lidí. A byť se do jisté míry překrývají s levorukými, není to stoprocentní. Jen 60,1 procenta levorukých lidí je také levonohých a mezi praváky jich je 3,2 procenta.

Další věc, kterou si běžně neuvědomujeme, je ta, že dochází také k preferování jednoho oka. Sebastian Ocklenburg z Ruhr-Universität v německém Bochumu vedl v roce 2009 studii, v jejímž v rámci se lidí ptali, které oko by použili k nahlédnutí do klíčové dírky, dalekohledu a monokulárního mikroskopu. Pravé oko upřednostňovalo asi 75 procent lidí.

Studie ze Španělska a Mexika zase zjistila, že 56 procent lidí trvale žvýká na jedné straně, přičemž 77 procent z nich dává přednost pravé straně úst a pouze 23 procent levé straně. Zbývajících 44 procent lidí žvýkalo střídavě obou stranách.

Z této strany se objímám a líbám

V roce 2019 vznikla také studie, která sledovala setkání, respektive objímání na letištích. Ukázalo se, že byť je v populaci 90 procent praváků, jen 81 procent lidí objímalo své blízké pravou rukou. Součástí studie bylo i pozorování lidí, kteří měli zavázané oči a jejich úkolem bylo obejmout se na ulici s cizinci. Pravou ruku u toho použilo až 92 procent lidí. A proč ten rozdíl? Šlo o emočně neutrální situaci s neznámými lidmi. Je proto pravděpodobné, že když objímáme své blízké, dojde k většímu zapojení pravé hemisféry.

Vedle dělení objímačů lze rozdělit také líbače. Podle jednoho staršího průzkumu 64,5 procenta párů nakloní při polibku hlavu doprava a 35,5 procenta doleva.

A abychom to s leváky a praváky zamotali ještě víc, můžeme si uvést ještě jeden paradox. Byť se většina řadí mezi praváky, při kolébání dítěte preferuje asi 66 procent lidí svou levou stranu, zatímco 34 procent kolébá dítě na pravé straně.

Zdroj: psychologytoday.com

Nejčtenější články