SpaceX dlouhodobě tlačí na vysokou efektivitu a nízké náklady. Když se jejich první let k Mezinárodní vesmírné stanici povede, zlevní letenka pro jednoho astronauta v porovnání s ruskou nabídkou o víc než třetinu - 31 milionů dolarů.
Nebyl by to Elon Musk, kdyby celou věc nepojal jako velké divadlo, které je součástí jeho reklamní strategie. Astronauti NASA, Robert Behnken a Douglas Hurley, totiž k vesmírné lodi Crew Dragon pojedou stylově na Tesle.
Fotogalerie
Nelze mu ale upřít, že má právo se trochu, tedy spíš hodně ukázat. Díky jeho dravosti a neúnavnosti se lidstvo posouvá k dobytí vesmíru rychleji, než kdyby všechno spočívalo jenom v rukách vládních agentur.
Hvězdy a pruhy
Jde o novou éru kosmických letů, hlavně pro Spojené státy americké, protože výhradně američtí astronauti odletí na americké raketě z americké půdy. Posledních devět let totiž využívali služby kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.
Pokud odhlédneme od národní hrdosti, patrně důležitější moment je, že se tak děje díky Elonu Muskovi, respektive jeho společnosti SpaceX. Po letech velkých prohlášení, testů a posouvání ambiciózních termínů, se totiž konečně povedlo vyladit modul Crew Dragon a jeho nosnou raketu Falcon 9 tak, že NASA schválila jejich použití.
Je to tedy poprvé, co se do vesmíru poletí na soukromé raketě. Pokud všechno dobře dopadne, bude to mít ohromný vliv na budoucnost. Opakovaně použitelný modul a raketa ušetří výrazné objemy prostředků a Musk bude zase o krůček blíž svému cíli - dobytí Marsu.
Pustit drahé Rusy k vodě
Mezinárodní vesmírná stanice, známá také jako ISS, je s délkou 109 metrů největším umělým objektem na oběžné dráze Země. Za svou existenci dluží z velké části programu NASA s názvem Space Shuttle, který dostal zelenou v roce 1972 od tehdejšího amerického prezidenta Richarda Nixona. První díl ISS byl vynesen do vesmíru v roce 1998 a od roku 2000 je nepřetržitě osídlena lidskou posádkou.
V letech 1981-2011 vysílala NASA astronauty na oběžnou dráhu v amerických raketoplánech. Jenže v červenci 2011 tato éra skončila návratem raketoplánu Atlantis. Poté se astronauti pracující na ISS stali na devět let závislými na ruských raketách Sojuz, které startují z kazašského kosmodromu Bajkonur. Je v pronájmu ruské vlády a ta si za jedno místo pro zahraničního astronauta účtuje 86 milionů dolarů. Podle informací z listopadu 2019 by jedna letenka od SpaceX měla stát jenom 55 milionů.
Další spuštění rakety Sojuz je naplánováno na říjen a NASA jedná o rezervaci místa. Přesto ale doufá, že SpaceX tento monopol na vesmírné lety ukončí. Úspora 31 milionů dolarů na jednom astronautovi představuje zlevnění o víc jak třetinu.
První soukromý let do vesmíru proběhne ve středu 27. května o 22:33 středoevropského času z Kennedyho vesmírného centra na Floridě. Další metou je návrat na Měsíc. Donald Trump momentálně tlačí na NASA, naštěstí i s dostatečným financováním, aby tam lidé stanuli v roce 2024. Bude to 52 let od té doby, co na něm byli astronauti naposledy.
Na posádku prvního soukromého letu do vesmíru se můžete podívat do GALERIE:
Fotogalerie
Zdroje: nasa.gov, space.com