Vztahy vyvolávají řadu emocí, některé jsou pozitivní a jiné negativní. Ty první jsou fajn a vztah zlepšují. Ale co ty druhé? Jak do vztahu zasáhne třeba hněv? Na to hledala odpověď studie, na kterou upozornil magazín Psychology Today.
Nejsme roboti, proto se v každém vztahu objevuje celá škála emocí. A to nemluvíme jenom o romantických vztazích, ale také těch mezilidských. Je sice pravda, že s člověkem, který nás zahlcuje negativními emocemi, bychom se asi kamarádit nechtěli. Ale podle vědců mají i tyto emoce ve vztahu důležitou roli.
Vztahy a negativní emoce
Magazín Psychology Today upozornil na zajímavý výzkum, podle kterého může být hněv užitečný v dlouhodobých romantických vztazích. Má se za to, že vyjádření hněvu vůči partnerovi je způsob, jak ho přimět, aby změnil své chování a napravil vztah. Žena může například rozzlobeně pokárat svého partnera za to, že zapomněl na výročí. A doufá, že bude méně pravděpodobné, že na to zapomene i v budoucnu.
Některé takzvané nepřátelské emoce jsou však spíše škodlivé. Když lidé vyjadřují znechucení a opovržení vůči svým partnerům, mají obzvláště velkou pravděpodobnost nespokojenosti v manželství a rozvodu.
Zatímco hněv obvykle vede ke konfrontaci, znechucení je nejčastěji spojeno s vyhýbáním. A to jak v romantickém vztahu, tak v běžném přátelství. Čím více se lidé cítili naštvaní, tím pravděpodobněji si řekli, že se pokusí o nápravu. S hněvem je obvykle spojená kritika. I když je ne vždy příjemná, může toho druhého motivovat ke změně. Ale znechucení vyvolává vyhýbání se druhé straně, omezení kontaktu a méně příležitostí k nápravě či odpuštění. A tudíž konec vztahu...
Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Could Anger Be Good for Your Relationships?
Sciencedirect.com: Hostile emotions and close relationships: Anger can be related to constructive responses