Close search

Nejbohatší muž na světě Jeff Bezos oslavil narozeniny: Jak se dostal na vrchol šéf Amazonu?

Instagram Zdroj: Instagram

Zakladatel internetového gigantu Amazon Jeff Bezos oslavil o tomto víkendu své narozeniny. Nejbohatší muž na světě, který z pomyslného trůnu sesadil samotného Billa Gatese, se může ve věku 56 let pochlubit majetkem okolo 117 miliard dolarů (2,6 bilionu korun). Jak ale Bezos z obyčejného zaměstnance investiční společnosti vybudoval jednu z nejvlivnějších firem na světě?

Nejbohatšímu muži na světě se během 56 let života povedlo dosáhnout mnoha úspěchů, jelikož vybudoval jednu z nejvýznamnějších společností na světě. Velké popularitě se těší i jeho výzkumy a experimenty v oblasti vesmírné turistiky, nebo výstavba věčně fungujících hodin. Dosáhnout těchto cílů se ale Bezosovi nepovedlo přes jednu noc. Miliardář na svých projektech pracoval dlouhé roky a společnost Amazon založil ještě v devadesátých letech jako obchod pro prodej knih. Jak se ale z pracovníka investičních fondů stal nejbohatší muž na světě?

Těžké začátky

V roce 2017 dosáhl Bezos pomyslného vrcholu, když se hodnota jeho majetku vyšplhala na rekordní částku 150 miliard dolarů (3,4 bilionu korun), což z něj udělalo nejbohatšího člověka v moderní historii. Po rozvodu se jeho majetek odhaduje na 117 miliard dolarů (2,6 bilionu korun).

Bezosovy začátky ale nebyly bez problémů, jelikož když se v roce 1964 narodil, jeho matka byla ještě velmi mladá a později se provdala za kubánského imigranta, Miguela Bezose, který Jeffa adoptoval. Biologického otce, který pracoval v cirkuse, odmítla Bezosova matka přijmout do rodiny a nechtěla, aby se se synem vídal. Jeff se už v raném věku projevoval jako velice inteligentní a nadané dítě. Jako malý chlapec údajně rozebral svoji dětskou postýlku šroubovákem, jelikož chtěl spát v normální posteli. Vždy také toužil po tom blíže poznat vesmír a svým učitelům ve škole tvrdil, že budoucnost lidstva leží mimo tuto planetu.

Budování kariéry

Poté, co strávil jako mladík léto prací ve fastfoodu McDonald's, spustil Bezos spolu se svou kamarádkou první vlastní projekt s názvem Dream Institute. Byl to desetidenní letní tábor pro děti. Vstup tehdy stál 600 dolarů na osobu a údajně se jim dokonce podařilo získat několik seriózních zájemců. V rámci povinné četby, bez které nikdo nemohl být přijat do letního tábora, byla série knih „Pán prstenů“.

Bezos vystudoval informatiku na Princetonské univerzitě a po ukončení studia odmítl nabídky pracovních míst od společností jako Intel a Bell Labs. Místo toho nastoupil do investičního fondu D.E. Shaw, kde se po čtyřech letech stal viceprezidentem. Tehdy se seznámil se svoji budoucí manželkou MacKenzie Tuttleovou, se kterou vedl pracovní pohovor, když se ucházela o místo ve společnosti.

Založení Amazonu

Když se Bezos v roce 1994 dozvěděl o rostoucím potenciálu internetu, rozhodl se, že musí najít způsob, jak využít jeho rychlého růstu. Proto vytvořil seznam 20 nejrůznějších produktů, které by bylo možné prodávat online. Knihy se staly jeho volbou k prodeji online a tak se Amazon narodil. Bezos spustil Amazon.com v garáži s kamenným sporákem. Pouhý měsíc od založení společnosti Amazon prodával knihy lidem ve všech 50 státech USA a dodával literaturu do 45 zemí po celém světě. Společnost se tak s postupem času rozrůstala, až se frima dočkala chvíle, kdy v roce 1997 vstoupila na veřejnou burzu. Hodnota Amazonu od té doby roste. Nyní je ze společnosti, která začínala jako malý online obchod se sídlem v garáži obyčejného domu v Seattlu skutečný internetový gigant, který nabízí téměř vše, co si kupující dokáže představit.

Bezos se ale v průběhu let nevěnoval pouze rozvoji své firmy. Jako podnikatel pečlivě sledoval vývoj trhu a v roce 1998 se tak stal časným investorem společnosti Google. Do firmy vložil 250 tisíc dolarů, což odpovídalo přibližně 3,3 milionu akcií. Tyto akcie by dnes měly obrovskou hodnotu, Bezos ale nikdy oficiálně neuvedl, zda je ještě vlastní.

Tvrdý šéf

Zakladatel Amazonu ale nikdy neměl ve společnosti nejlepší pověst. Je o něm známo, že na začátku kariéry měl tendence na své zaměstnance křičet a proto si později najal lektora, který jej naučil, jak profesionálně jednat se svými zaměstnanci. Bezos také například ve firmě zakázal PowerPointové prezentace a nutí své podřízené, aby používali obyčejný papír. Společnost je také známá tím, že svým pracovníkům nenabízí moc benefitů jako nápoje, nebo občerstvení zdarma.

Co s majetkem?

Po rozvodu se svojí ženou MacKenzie v roce 2019 kvůli svojí nevěře přišel Bezos o 847 miliard korun. Ty získala v mimosoudním vyrovánání jeho žena, která mu pomáhala společnost založit i budovat. S odhadovaným jměním 117 miliard dolarů (2,6 bilionu korun) je ale stále nejbohatším mužem na světě.

O Bezosovi se ví, že v roce 2013 investoval část svých peněz do koupi slavných amerických novin The Washington Post. Médium si tehdy pořídil za 250 milionů dolarů (5,8 miliard korun). Také vlastní honosné sídlo v americkém městě Seattle, nebo přepychovou rezidenci v kalifornském Beverly Hills, která jej přišla na 24,5 milionů dolarů (551 milionů korun).

PODÍVEJTE SE NA NEJBOHATŠÍHO MUŽE NA SVĚTĚ, KTERÝ PŘI ROZVODU ZAPLATIL SVÉ ŽENĚ REKORDNÍ FINANČNÍ ČÁSTKU:

Nejčtenější články