Close search

Zemřel Jaroslav Weigel, tvůrce Járy Cimrmana: Znáte tajemství nejlepších cimrmanovských filmů?

Profimedia.cz Zdroj: Profimedia.cz

Ve věku 88 let zemřel Jaroslav Weigel, herec a dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana. Na dílech o geniálním všeumělovi a vynálezci spolupracoval téměř 50 let. Znáte ho třeba jako Bierhanzela z Vraždy v salonním coupé nebo inspektora z Vyšetřování ztráty třídní knihy.

Jaroslav Weigel byl vpravdě renesanční člověk. Kromě geniálního divadelního a filmového talentu měl i cit pro umění - byl třeba skvělým výtvarníkem a malířem. Podílel se na všech představeních divadla kolem Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka výtvarně, v podstatě ve všech z nich hrál.

Kdo by si nevzpomněl třeba na malíře Žílu z Aktu, rytíře Hynka z Michle ve hře Blaník nebo děda Vševěda ze hry Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Zářil i ve filmech, třeba ve snímcích Nejistá sezona, Rozpuštěný a vypuštěný, Jára Cimrman ležící, spící, Vrchní, prchni!, Kulový blesk, Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero!, Jáchyme, hoď ho do stroje! a Vratné lahve.

Jak Cimrman vůbec vznikl?

Všeuměla, génia a s jistou nadsázkou nejoblíbenějšího Čecha stvořili Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák už v šedesátých letech. Po téměř dvaceti letech jej přenesl režisér Ladislav Smoljak na televizní obrazovky a nemohl ho ztvárnit nikdo jiný než právě Zdeněk Svěrák.

První zpráva o Cimrmanovi

První zpráva o existenci českého velikána Járy Cimrmana se objevila 16. září 1966 v humoristickém pořadu Vinárna u Pavouka v Československém rozhlase. Poprvé byl popsán jako řidič parního válce a sochař, neúspěšně vystavující v nafukovacím pavilonu předměty zdeformované jejich přejetím parním válcem.

Na motivy jeho života a díla pak byla vytvořena podstatná část repertoáru divadla Járy Cimrmana, které v roce 1966 založili scénárista Jiří Šebánek, prozaik Miloň Čepelka, režisér Ladislav Smoljak a scénárista Zdeněk Svěrák. V roce 1969 byl natočen pseudodokument Stopa vede do Liptákova, na němž se ještě podíleli Jiří Šebánek a Karel Velebný.

Tajemství veleúspěšných filmů

V roce 1983 natočili Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák divácky úspěšný film Jára Cimrman, ležící, spící,  který pojednává o Mistrově životě a díle v historických souvislostech. V roce 1984 pak natočili film Rozpuštěný a vypuštěný, který sice Cimrmana přímo nezmiňuje, ale vychází z jeho fiktivních děl (zejména ze hry Vražda v salonním coupé) a postav (inspektor Trachta, továrník Bierhanzl a další).

Samotní tvůrci Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak měli obrovské dilema, zda film vůbec natočit. Podstatou bylo to, že skutečnou podobu Járy Cimrmana nechtěli nikdy odhalit. Zvažovali dokonce i možnost natočit celý film z pohledu Cimrmana. Tuto myšlenku ovšem rychle opustili. Nakonec využili možnosti film dotvořit k obrazu svému a vrchol své absurdní mystifikace převedli na plátno v klasické podobě.

Ve filmu jsou k vidění čeští velikáni typu Marolda, Kaplana, Vrchlického, Kubelíka, Křižíka, Světlé, Myslbeka, Dvořáka a Holuba. Z historického hlediska se všechny tyto postavy mohly společně opravdu setkat, což dokazuje promyšlenost díla do posledního detailu.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA HERCE, KTEŘÍ HRÁLI VE FILMECH O CIMRMANOVI:

Nejčtenější články