Sušené švestky najdou uplatnění nejen v kuchyni, ale také jako mlsání, protože jsou zdravější než cukrovinky. To ale není všechno, podle studie publikované v Osteoporosis International pomáhají rovněž při osteoporóze.
"Sušené švestky dokážou zlikvidovat bakterie, které způsobují zánět sliznice dásní, i těch, které zase mají na svědomí zubní kaz," uvádí Český rozhlas a doporučuje žvýkání křížal ze sušených švestek. Zabraňují totiž tomu, aby se v ústech množily bakterie způsobující zánět dásní a zubní kaz.
Švestky jsou dobré na kosti
Ale to není jediný zdravotní benefit této superpotraviny. Podle studie výzkumníků z Penn State University, která vyšla v periodiku Osteoporosis International, může každodenní konzumace sušených švestek zpomalit úbytek kostní hmoty související s věkem a snížit riziko zlomenin.
Kosti jsou totiž, zjednodušeně řečeno, neustále v procesu přestavby. Specializované buňky odstraňují starou kost a nahrazují ji novou. S přibývajícím věkem ale tělo odbourává kost rychleji, než je schopno ji postavit. Zrychlený úbytek kostní hmoty může vést k osteoporóze, což je onemocnění, při kterém je kost slabší a hrozí větší riziko zlomenin.
Tady vstupují do hry sušené švestky, obsahují bioaktivní sloučeniny, jako jsou polyfenoly, které mohou zpomalit ubývání kostní hmoty.
Výzkum trval rok a proběhl u žen po menopauze. V jedné skupině nejedly švestky, v druhé jich spořádaly 4 až 6 denně. Po roce se ukázalo, že ženy v první skupině měly nižší hustotu kostí, zatímco ty se švestkami měly kosti ve stejném stavu. Zkuste proto do svého jídelníčku zařadit sušené švestky, ideálně nesířené.
Zdroje informací:
Scitechdaily.com: A Surprising Superfood: Scientists Discover New Health Benefits of Prunes
Sever.rozhlas.cz: Křížaly ze švestek prospívají zubům – fungují proti kazům, zánětům dásní i plaku
Link.springer.com: Prunes preserve cortical density and estimated strength of the tibia in a 12-month randomized controlled trial in postmenopausal women: The Prune Study