Lidé jsou vysoce společenský druh, historicky se spoléhají na silné příbuzenské a přátelské sítě. Osamělost nám prostě nesvědčí. Magazín Psychology Today upozorňuje, že osamělost může mít mnoho negativních dopadů na zdraví. Prý je nebezpečnější, než když vykouříte 15 cigaret denně.
Zjednodušeně řečeno jsme společenští a v izolaci se nám nedaří dobře. Třeba v případě vězňů držených na samotce vede vynucená izolace často k vážným duševním poruchám a sebepoškozování.
Osamělost je vážný nepřítel
Každá společnost má příbuzenské vazby a takzvané přátelské sítě. V minulosti to bylo důležité pro přežití, protože to usnadňovalo nejen sdílení informací, ale také jídla. Funguje to také jako klíč ke štěstí a psychickému zdraví. Pokud vám totiž reálné vztahy s jinými lidmi chybí, může to mít vážné důsledky.
Magazín Psychology Today píše, že samota je větším rizikem než obezita, nečinnost, vysoký krevní tlak nebo špatná strava. Podle zprávy U.S. Surgeon General's Advisory, což je poradní orgán ministerstva zdravotnictví, je samota dokonce horší než 15 cigaret denně. Lidé, kteří postrádají blízké důvěrníky, mají dvakrát vyšší pravděpodobnost předčasné smrti ve srovnání s lidmi, kteří nejsou osamělí. Oslabené sociální vazby jsou častější u mužů. Není divu že některé studie poukazují na to, že manželství více přispívá ke zdraví a blahu mužů než žen.
Je trochu ironií, že objem online komunikace roste a spousta lidí tráví většinu času na sociálních sítích. Jenže čím více času tráví online, tím víc jsou osamělí. Můžete mít stovky nebo tisíce internetových přátel, ale žádného důvěrníka v reálném světě. Osamělí lidé často trpí nedostatkem smyslu. Jsou náchylní k beznaději a jen těžko se vzpamatují z nezdarů. Osamělost je také spojena se špatnou výživou, špatnými spánkovými návyky, kouřením a nedostatkem cvičení nebo lékařské péče.
Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Why Loneliness Is a Killer
Hhs.gov: Our Epidemic of Loneliness and Isolation