Přehradní nádrž, o níž rwandské úřady tvrdí, že by mohla obsahovat desítky tisíc těl, byla objevena v době, kdy je země uzavřena kvůli koronaviru a jsou zakázány jakékoliv hromadné akce. Vzpomínat se bude v televizi a na sociálních sítích.
Jedna z nejtragičtějších událostí moderní historie trvala tři a půl měsíce (7. dubna – 15. června 1994) a vyžádala si přes 800 000 obětí z řad etnických Tutsiů a umírněných Hutů, kteří se je pokusili chránit.
Fotogalerie
Hutuští radikálové před šestadvaceti lety nejen pobili sta tisíce, znásilnili podle některých odhadů čtvrt až půl milionu žen, ale téměř 2,5 milionů lidí před jejich řáděním uprchlo ze svých domovů.
Smrt místo rýže
„Výzva, které nyní čelíme, je to, že údolní přehrada obsahuje vodu, ale snažíme se ji vysušit," řekl agentuře Associated Press Naphtal Ahishakiye, výkonný tajemník organizace Ibuka, která se věnuje obětem genocidy.
Úřady uvedly, že přehrada byla vykopána roky před genocidou, aby poskytla vodu pro pěstování rýže. Nakonec ale posloužila tragickým účelům.
Nevyřešená otázka
Exhumace těl komplikuje pandemie koronaviru a zákaz shromažďování. Rwanda byla první země v subsaharské Africe, která přistoupila k plošnému uzavření. Podle Ahishakiye udělají všechno pro to, aby oběti pohřbili důstojně.
Nález ale otevírá dodnes uspokojivě nevyřešenou otázku, zda může dojít ke skutečnému usmíření, pokud pachatelé genocidy skrývají informace o tom, kde pohřbili oběti. Informace o tomto masovém hrobě se totiž začaly objevovat, až když se mnozí z pachatelů dostávají na svobodu po letech strávených ve vězení. Kolik takových míst ještě země ukrývá?
Vzpomínky na pochmurnou historii Rwandy najdete i v GALERII:
Fotogalerie
Zdroj: eu.usatoday.com, wikipedia.org