Close search

Nové riziko zvané digitální přetížení. Čeho byste se měli bát?

archiv Zdroj: archiv

Ať chceme nebo ne, žijeme v digitálním světě. Každý den jsme vystavováni vlivu moderních technologií a také potenciálnímu technostresu. Technologie, internet a sociální sítě mění naše zvyky, chování a podle neurologů dokonce i mozek. Někdy to vypadá, že člověk neovládá technologie, ale technologie ovládají člověka.

Nové závislosti

Na internetu trávíme čím dál více času. Velmi rychle se stal nedílnou součástí pracovního života, ale také života osobního. Výzkumy dokládají, že připojení se týká většiny z nás a dokonce poukazují na závislost. Již v roce 2009 přinesl výzkum Masarykovy univerzity zjištění, že na internetu je závislé 3,4 % české populace a další 3,7 % je závislostí ohroženo.

V roce 2017 pak možnou závislost potvrdili sami studenti. Výzkum organizace The Headmasters’ and Headmistresses’ Conference (HMC) odhalil, že 56 % studentů nezávislých britských škol se obává závislosti na sociálních médiích. Nejde však jen o sociální média, hovoří se také o závislosti na internetu jako takovém, závislosti na počítačových hrách, nakupování v e-shopech, seriálech nebo online pornografii.

Neschopnost komunikace

Stačí přítomnost mobilního telefonu, aby se z mezilidského kontaktu vytrácela intimita a schopnost empatie. To jsou závěry studie z roku 2012 Univerzity z Essexu. Přestože technologie mají lidi mezi sebou propojovat, paradoxně vedou k omezené schopnosti komunikace. Tak to vidí mj. neurolog Martin Jan Stránský. V rozhovoru v rámci Broumovských diskuzí dodává: "Technologie vedou k tomu, že lidé tvoří kratší věty, komunikace se zužuje i proto, že jsou lidé méně tolerantní. Člověk přestává být člověkem a stává se spíše počítačem."

Psychické poruchy

Digitální přetížení zhoršuje vztahy s druhými lidmi, ale také vztah člověka k sobě. Zkreslená virtuální realita snižuje sebevědomí. Čas strávený v digitálním světě se odráží i na zhoršení kognitivních schopností, rozvoji úzkostí, depresí a psychických poruch. Negativně se dotýká nejen mentální a psychické, ale přímo i fyzické stránky člověka. Jak? Odpověď najdete ve fotogalerii. 

Literatura

Nešpor, K. Jak přežít počítač. Praha: Computer Media, 2011.

Zemanová, P., Ručková, Z. Jak si zachovat zdraví u počítače: čím trpí oči, tělo a psychika. Praha: Computer Press, 2001.

Zdroje:

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/digitalni-detox-radio-wave-digitalni-pretizeni-smartphony-notebooky-deprese_1806052240_dbr

https://www.hmc.org.uk/blog/young-people-rebelling-social-media-survey-reveals/

http://www.digitalresponsibility.org/digital-distraction-to-the-detriment-of-in-person-relationships

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/socialni-site-jsou-jako-heroin-zvysuji-riziko-deprese-zhorsu/r~fdf78e78c87911e79704ac1f6b220ee8/

Nejčtenější články