O tom, co všechno způsobuje sociální izolace, mluví odborníci již od roku 1944, když se začali víc věnovat dětem v sirotčincích. Společenský život je totiž stejně důležitý jako správná výživa nebo spánek.
Gary L. Wenk je profesor psychologie, neurovědy a genetiky. Pro magazín Psychology Today popsal, co se stane s mozkem, když se octne v sociální izolaci.
Osamělost škodí mozku
Jedním z důsledků reakce společnosti na pandemii covidu-19 byl důkaz, že potřeba sociálních interakcí je stejně zásadní jako správná výživa a dostatečný spánek. Distancování a karanténa totiž zvýšily výskyt deprese u dospělých a dospívajících.
Opice vychované od narození v částečné nebo úplné izolaci byly vůči ostatním nepřátelské a v období dospívání nebo dospělosti si nedokázaly vytvořit adekvátní sociální vazby. A proč k tomu vlastně dochází? Sociální izolace způsobuje snížení takzvané bílé hmoty v oblastech mozku, které jsou kritické pro myšlení a emoční kontrolu.
Děti, které zažily ranou sociální izolaci, jako například v sirotčincích, vykazovaly sníženou integritu bílé hmoty, zejména v oblastech, kde se zpracovává myšlení a vzpomínky. Toto bylo poprvé zaznamenáno již v roce 1944. A v průběhu dekád se zjistilo, že důsledkem izolace je také nezralé chování a různé sociální problémy. Naštěstí nejde o nezvratný proces. Podle Wenka byly změny v mozku způsobené dlouhou sociální izolací časem redukovány.
Zdroje informací:
Nzip.cz: Bílá hmota
Psychologytoday.com: How Social Isolation Affects the Brain