I když muži nezažívají hormonální výkyvy spojené s těhotenstvím, mnozí po narození dítěte prožívají velmi silné emoce. V horším případě se dostanou do silného stresu a mohou zažívat obdobu poporodní deprese.
Fotogalerie
Z čistě biologického hlediska by mužům po narození potomka neměly hrozit žádné změny ani výkyvy nálad. Koneckonců muži nerodí, neprožívají hormonální ani fyziologické změny. Přesto se ukazuje, že stres, který je spojen s příchodem malého dítěte, může být natolik silný, že dokáže způsobit vážné psychické problémy.
Jaké jsou důvody, které u otců vyvolávají depresi? Poporodní deprese u žen a stres spojený s narozením dítěte u mužů rozhodně není to samé. Oba stavy mají sice podobný základ, ale zatímco u žen je poporodní deprese nebo ještě závažnější laktační psychóza ovlivněna v souvislosti s tvorbou hormonů, novopečeným otcům způsobují vrásky převážně vnější faktory.
Mnoho tatínků se například bojí, že přijdou o práci. Ve chvíli, kdy se musí postarat o rodinu a partnerka nemůže pracovat, protože se stará o malé dítě, obavy ze ztráty příjmů způsobují velký stres. Také otázka, jak skloubit pracovní dobu s rodinou, které se otec chce po narození dítěte věnovat, nepřidává na dobré náladě. K těmto faktorům se následně přidává nedostatek spánku, rozpory s partnerem a deprese je na světě.
Deprese, kterou prožívají otcové, se často projevuje hněvem, podrážděností, nadužíváním alkoholu nebo i množstvím času, který muž tráví v práci. Pokud otec trpí depresí, může se vyhýbat domovu a v práci záměrně zůstávat déle. V tomto stavu se muž necítí šťastný, méně se usmívá a nehraje si s dítětem.
Pokud si partnerka, rodina nebo přátelé všimnou, že se otec v průběhu prvních dvanácti měsíců od narození dítěte bude chovat obdobným způsobem, měli by ho povzbudit, aby vyhledal pomoc odborníka. Deprese je totiž nemoc jako každá jiná a pokud se řádně neléčí, může mít i fatální následky.