Close search

Pět druhů zvířat, u kterých se projíme k jejich vyhynutí

YouTube Zdroj: YouTube

Na světě existují stovky živočišných druhů, které jsou na pokraji vyhynutí. Ať už se jedná o o přípravu pokrmů, magické rituály, nebo budování nových měst a infrastruktury, lidská činnost dotlačila mnohá zvířata na okraj propasti.


Pokud existuje pokrm ukazující hranice, které jsou někteří lidé pro své potěšení překročit, pak je to slavný pokrm ortolans à la provençale. Toto jídlo je projevem skutečné kulinářské krutosti, jelikož po lapení malého ptáka Strnada zahradního, bylo třeba zvíře umístit do malé klece nebo krabičky a postupně vykrmit. Pro usmrcení kuchaři Strnada topili v koňaku, následně ho pekli v troubě. Příprava tohoto pokrmu je od roku 1999 zakázána, přesto každoročně se ve Francií uloví a prodají tisíce těchto ptáků.

Strnad zahradní sice nepatří mezi ohrožené druhy, jsou ale zvířata, která utrpěla lidskou chutí k jídlu, nebo lačností po penězích větší škody.  

Úhoř říční

Svým vzezřením sice připomíná hada, ale patří mezi ryby. Způsob jejich rozmnožování patří mezi jedny z největších záhad. Dodnes se s jistotou ví pouze to, že v tomto období migrují do Sargasového moře. Jejich počet ale rapidně klesá a úhoři díky svému chutnému masu, které je součástí mnoha tradičních pokrmů, jsou nyní kriticky ohroženým druhem. 


Lemur Indri

Tento primát žije na Madagaskaru a kvůli lidské činnosti se ocitl na pokraji vyhynutí. Na vině je místní zemědělský vývoj, který negativně ovlivňuje jeho přirozené prostředí a tradiční kuchyně, která k přípravě pokrmů využívá maso těchto zvířat.  

Vyzva velká

Tato jeseterovitá ryba může přesáhnout i hmotnost 1000 kilogramů, měřit více jak 8,5 metru a žít i 120 let. Avšak ani tyto schopnosti jí nepomohly se ubránit lovcům, kteří tuto rybu loví kvůli masu a hlavně kaviáru. Dříve se tento druh hojně vyskytoval v Kaspickém, Černém a Azovském moři, nyní se vyskytuje hlavně v řekách Dunaj a Ural. 

Velemlok čínský

Toto zvíře patří mezi největší mloky na světě, v dospělosti totiž mohou dosahovat délky až 180 centimetrů. Ani přesto se takto velké zvíře nedokázalo ubránit lovu, kvůli kterému se nyní nachází ve stavu kritického ohrožení. Jeho populace klesla od roku 1960 o 80 procent, protože v Číně, nehledě na zákazy, patří jeho maso mezi vyhledávané pochoutky. 

Luskoun

Luskoun patří mezi hmyzožravé savce a vyskytuje se v Africe a Asii. Odborníci věří, že od roku 2000 bylo zabito více než milion Luskounů. Toto zvíře se cení díky svému masu a krvi, které se využívá při některých praktikách tradiční čínské medicíny. Právě kvůli velkému zájmu o jejich maso nyní patří tato zvířata na seznam kriticky ohrožených druhů. 

Nejčtenější články