Pohyb by měl být součástí našeho každodenního života, a to nejen tehdy, když se blíží prázdninová sezóna. Hezké tělo v plavkách je samozřejmě příjemným bonusem sportovní aktivity, nicméně tím primárním důvodem by mělo být v první řadě zdraví.
Pokud se často hýbeme, projeví se to totiž nejen na zdravotním stavu, ale taky na psychice, náladě nebo pracovním nasazení. I přes všechna tato pozivita však pořád na pravidelný pohyb zapomínáme.
1. Pusťte se do toho zlehka a postupujte pozvolna
Jednou z nejčastějších chyb těch, kdo se sportem začínají, je až přílišné počáteční nasazení. Většinou máme pocit, že musíme rychle dohnat všechno, co jsme neaktivitou zameškali, a tak si nastavíme laťku hodně vysoko. Po dlouhém nicnedělání jdeme rovnou běhat, shodit kila na hodinový kruhový trénink nebo vybereme lekci jógy bez ohledu na pokročilost. Po absolvování takového tréninku nás ale všechno bolí, nemluvě o nepříjemných pocitech v jeho průběhu. A na další lekci nebo výběh už se nám přirozeně nechce a musíme se přemlouvat. Lepší je začít pozvolna a vytrvat.
2. Myslete vždy prvně na zdraví
S nepřepáleným začátkem souvisí ještě jedna velmi důležitá zásada – vždy je potřeba myslet primárně na zdraví. Každý musí reflektovat individuální zdravotní stav a kondici, když s pohybem začíná. Cílem je tělu pomoci, nikoliv ublížit, a tak pokud si nejste jistí, jaká aktivita je pro vás adekvátní, vyhledejte klidně pomoc.
3. Pohyb musí bavit
Pokud se máme pohybu věnovat pravidelně, musí nás naplňovat. Musíme se k němu vracet rádi, těšit se na pokroky nebo opakování, musíme u něj taky relaxovat. Pokud jste se už někdy nějakému sportu nebo jiné pohybové aktivitě věnovali, zkuste se zamyslet, jaký jste z toho měli pocit. Zavzpomínejte, co vás v minulosti bavilo nebo nebavilo. Důležité je ušít si činnost na míru. A jestli nemáte žádné zkušenosti, nebo jsou jen malé, tak zkrátka zkoušejte a hledejte, co vám nejlépe sedne. A je pak úplně jedno, jestli to bude doma, venku na čerstvém vzduchu nebo v tělocvičně. V dnešní době, kdy lze uplatnit různé volnočasové poukázky nebo karty, které nám většinou nabízí zaměstnavatel jako jeden z benefitů, už taky není nutné upsat se v jednom fitku nebo si zaplatit členství na jednom sportovišti. Naopak, můžeme střídat sporty i místa a využívat různé typy cvičení a služeb. Mnohá sportoviště taky zapůjčují vybavení, které daná ativita vyžaduje, takže není potřeba hned na začátku investovat do vlastního. Naopak si můžeme nejprve ověřit, jestli nám činnost sedne a chtěli bychom se jí věnovat dlouhodobě.
4. Zjistěte, jestli jste spíš individuál nebo vám sedí kolektiv
S tím, jestli nás pohyb baví, taky souvisí to, s kým jej provozujeme. Někomu může spíše sedět samostatné cvičení doma, někdo se zase bude cítit lépe ve skupině. A na to navazuje ještě vedení a disciplína. Je možné, že pro vás bude zábavnější a přínosnější cvičit s trenérem či s někým, kdo vás danou aktivitou provede, nebo dáte přednost pohybu s partnerem, kolegyní nebo kamarádkou. I tady platí, že je dobré vyzkoušet si vícero variant. Je jasné, že kolektivní sporty asi sólově nevzládneme, nicméně existuje spoustu činností, které různé obměny nabízejí. Například v běhu se sdružují různé skupinky nadšenců a pořádají pravidelné společné výběhy, naopak rozličné druhy aerobního i posilovacího cvičení nebo jógu už dnes není nutné provozovat ve skupině. Můžete mít soukromé lekce, a to klidně v prostředí, které vám bude nejpříjemnější, třeba v oblíbeném parku nebo doma. V neposlední řadě už dnes existuje i notný počet kvalitních videí a video tutorialů, které se různým typům pohybových aktivit věnují, a to ve verzích od začátečníků až po velmi pokročilé.
5. Hýbat se neznamená jen aktivně sportovat
V neposlední řadě je důležité si uvědomit, že pohybem se nemyslí jen aktivní sport. Pro dobrý zdravotní stav a kondici je důležité vnímat pohyb jako všechno, co uděláme taky pro zdravé držení těla nebo jeho flexibilitu. Pro fyzickou a psychickou pohodu v práci i mimo ni je dostatek aktivního pohybu důležitým faktorem, nicméně hodina strávená po práci ve fitness centru nestačí. Tělo potřebuje pro své ideální fungování dostatek pohybu v průběhu celého pracovního dne.