Close search

Plavba zatracených: Židovské uprchlíky považovali na Kubě za komunisty, odmítli jim pomoct

Wikimedia Commons, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain

Německá loď St. Louis vezla v roce 1939 tisícovku židovských uprchlíků do bezpečí před řáděním nacistů. Její osud ale nebyl jednoduchý, protože posádka jen s obtížemi hledala útočiště a 27. května loď odmítli přijmout i na Kubě, známé také jako Ostrov svobody...

Loď St. Louis vyplula z Hamburku do Havany 13. května 1939. Většina cestujících, včetně spousty dětí, byli němečtí Židé, kteří unikali před rostoucí perzekucí ze strany Třetí říše. Jen šest měsíců předtím totiž bylo během Křišťálové noci zabito 91 lidí. A to byl jenom začátek.

Útěk před holokaustem

Uprchlíci požádali o americká víza a plánovali zůstat na Kubě, dokud nebudou moci legálně vstoupit do Spojených států. Ještě před jejich vyplutím se 8. května konala v Havaně masivní antisemitská demonstrace. Noviny tvrdily, že přicházející imigranti byli komunisté...

St. Louis dorazila do Havany 27. května. Necelá třicítka lidí na palubě měla platná víza nebo cestovní doklady a mohli se vylodit. Kubánská vláda odmítla přijmout téměř 900 dalších. Sedm dní se kapitán lodi Gustav Schröder pokoušel vyjednávat s kubánskými úředníky, ale neuspěl.

Zajímavé je, že kapitán sice byl Němec, jenže vynaložil velké úsilí, aby s cestujícím bylo zacházeno důstojně. Během večeře byla rodičům k dispozici péče o děti. Na palubě lodi se pořádaly taneční večírky a koncerty, v pátek večer se v jídelně konaly bohoslužby. "Nezbytná" busta Adolfa Hitlera byla zakryta ubrusem. Podle vzpomínek Lothara Moltona, který byl na St. Louis jako malý chlapec, to cestující považovali za „prázdninovou plavbu za svobodou...

Smutný osud židovských uprchlíků

Po fiasku na Kubě plula loď k Floridě, ale nebylo jí povoleno ani zakotvit. Pokus o kontakt s prezidentem Franklinem D. Rooseveltem nevyšel, nikdy jim ani neodpověděl. Dostali pouze telegram z ministerstva zahraničí. Úředníci tvrdili, že žadatelé o azyl musí vyčkat, až na ně přijde řada na čekací listině. Pak se kvalifikovat a získat imigrační víza, než budou moci být přijati do Spojených států.

St. Louis poté putovala na sever, ale židovské uprchlíky nepřijala ani Kanada. "Žádná země nemohla otevřít své dveře dostatečně dokořán, aby přijala statisíce židovských lidí, kteří chtějí opustit Evropu. Čára musí být někde nakreslena," řekl tehdy kanadský ředitel pro imigraci Frederick Blair.

Loď se tedy musela vrátit do Evropy, kde 17. června zakotvila v Antverpách. Do té doby několik židovských organizací zajistilo vstupní víza pro uprchlíky v Belgii, Francii, Nizozemsku a Velké Británii. Většina pasažérů přežila holocaust, ale 254 z nich zabili nacisti při zátazích na Židy na okupovaných zemích nebo v koncentračních táborech.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: MS St. Louis
Ct24.ceskatelevize.cz: USA odmítly židovské uprchlíky před nacismem
History.com:
Ship carrying 937 Jewish refugees, fleeing Nazi Germany, is turned away in Cuba

Nejčtenější články