Podle Starého zákona skonal Metuzalém ve věku 969 let. Nová mezinárodní studie sice stanovila limity lidského těla na „pouhých“ 150 let, ale i to je téměř dvojnásobek současného průměrného věku dožití v České republice.
Magazín Scientific American píše, že i když se technologičtí mágové v Silicon Valley snaží o nesmrtelnost, není to tak prosté jako nová verze operačního systému pro chytré telefony. Pokud budeme mít štěstí a nezemřeme na srdeční choroby, rakovinu, nebo na nás nepadne v lese strom, stejně jsou tady jisté nepřekročitelné limity.
Adam a ti druzí
Podle Starého zákona se Adam dožil 930 let, Noe to dotáhl na 950 a Metuzalém, který dal i dlouhověkosti jméno, skonal ve věku 969 let. Jejich recepty na dlouhověkost už dnes asi nebude možné zopakovat, zato víme, jak žila oficiálně nejstarší žena moderní historie Jeanne Louise Calmentová. V pořadu Slova nad zlato, který byl odvysílán na Dvojce Českého rozhlasu, se její život popisuje následovně – narodila se v jihofrancouzském Arles 21. února 1875 a protože se provdala za svého bohatého bratrance, nikdy nemusela pracovat. Místo toho se mohla věnovat svým zálibám, mezi které patřily cyklistika, plavání, šerm, hra na piano nebo opera.
V jistém ohledu to dává smysl, člověk, který není zatížen existenčními potížemi a má dostatek času a prostoru na péči o tělo a ducha, je oproti ostatním ve výhodě. Paní Calmentová prý ještě do věku sto let jezdila na kole. Měla samozřejmě také neřesti – cigarety, čokoládu a portské.
Vysvětluje to nějak důvod, proč Jeanne Louise Calmentová zemřela ve věku 122 let, 5 měsíců a 14 dní? Bohužel ne. Mimochodem, nejstarší muž na světě, Japonec Jiroemon Kimura, se dožil 116 let a 54 dní.
Moderní věda a dlouhověkost
V Nature Communications vyšla jen před pár dny studie s názvem Dlouhodobá analýza krevních markerů odhaluje progresivní ztrátu odolnosti a předpovídá limit délky lidského života. Její hlavní ideou je, že jak počet krvinek, tak počet kroků se dá zasadit do stejného rámce.
S přibývajícím věkem totiž nastává postupný pokles schopnosti těla vrátit po nějakém narušení krevní buňky nebo chůzi na stabilní úroveň. Když se vědci v Rusku, Spojených státech amerických a Velké Británii zaměřili na určení, kdy schopnost návratu na původní úrověň zcela zmizí a povede k smrti, určili rozsah maximálního dožití - 120 až 150 let.
Podle Českého statistického úřadu se u nás muži dožívají v průměru 76 let a ženy 82, co je lehce přes polovinu.
Nejvyšší meta - dlouhý a zdravý život
Zdravý mladý člověk může vyvolat rychlou fyziologickou reakci, aby se přizpůsobil výkyvům a obnovil osobní normu. Ale u staršího člověka je všechno trochu tlumené, reaguje pomaleji a může dojít k překročení limitů, když například nemoc způsobí velké výkyvy krevního tlaku.
„Pozorovali jsme strmý obrat přibližně ve věku 35 až 40 let, což bylo docela překvapivé," říká vedoucí studie Timothy Pyrkov. „Toto období je často dobou, kdy sportovci končí kariéru, což je známka toho, že se v tomto věku skutečně může ve fyziologii něco změnit.“
Jde ovšem jen o první krok na pouti ke zkoumání dlouhověkosti, respektive k tomu, jestli lze zvrátit tempo stárnutí a ovlivnit ztrátu odolnosti. Možná ještě důležitější však nebude zaměření se na co nejdelší život, ale na zdravý dlouhý život.
Zdroje informací:
Dvojka.rozhlas.cz: Starý jako Metuzalém
Scientificamerican.com: Humans Could Live Up to 150 Years, New Research Suggests
Nature.com: Longitudinal analysis of blood markers reveals progressive loss of resilience and predicts human lifespan limit