Francouzský filozof a spisovatel Jean-Paul Sartre patří mezi nejslavnější postavy 20. století. Když mu 22. října 1964 byla udělena Nobelova cena za literaturu, odmítl ji. Víte, proč tak učinil?
Jean-Paul Sartre byl dobře známý také v Československu. Několikrát přenášel v Praze. "Čechoslováci, kteří odmítli řešit svůj odpor střetnutím, mohou nadále bojovat za skutečně demokratický socialismus i přes srpnovou přestávku. Cesta nastoupená v lednu je přísně marxistická a liší se od ostatních liberálních hnutí nebo buržoazního individualismu. Představuje jeden ze vzorů nejvyspělejší formule socialismu, který odhaluje svou demokratickou podstatu... Dělníci představují v Československu baštu boje za socialismus a svrchovanost," řekl Sartre v roce 1968. Vychází to z toho, že se po druhé světové válce přiklonil ke komunismu. Ale pojďme raději k jeho nobelovce.
Jean-Paul Sartre a jeho nobelovka
Zajímavé je, že Sartre odmítal jakákoliv oficiální vyznamenání. Vždy tvrdil, že spisovatel by neměl dopustit, aby se z něj stala instituce. A když mu byla v roce 1964 udělena Nobelova cena za literaturu, nepřijal ji. Tehdy devětapadesátiletý Sartre novinářům řekl, že ocenění odmítl ze strachu, že by to omezilo dopad jeho psaní.
Sartre vysvětlil své důvody také v dopise, který 23. října 1964 zveřejnily noviny Le Figaro. Vyjádřil politování nad tím, že jeho odmítnutí ceny vyvolalo skandál. Chtěl veřejnost obeznámit s tím, že se snažil zabránit, aby volba padla na něj. Jeho odmítnutí nemělo za cíl znevažovat ocenění, ale bylo založeno spíše na osobních a objektivních důvodech.
Bylo to poprvé, co někdo odmítl Nobelovu cenu za literaturu. Pro zajímavost dodejme, že se pak nehledá náhradník, byť zajímavých nominovaných byla spousta. V roce 1964 se ve výběru objevili Samuel Beckett, Jorge Luis Borges, Mika Waltari nebo Michail Šolochov...
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jean-Paul Sartre
History.com: Jean-Paul Sartre wins and declines Nobel Prize in Literature