Motory dobublaly, světla zhasla! Do kin jde poslední ze série filmů, které mapovaly dvanáctileté trabantí dobrodružství cestovatele Dana Přibáně na různých kontinentech světa. Snímek Trabantem tam a zase zpátky je však trochu jiný než předchozí snímky. Ženy totiž zůstaly doma a na cestu z Indie do Česka se vydala jen osmičlenná smečka chlapů. Pánská jízda v trabantech má premiéru už 11. dubna.
Fotogalerie
PODÍVEJTE SE DO GALERIE, KTERÁ JE PLNÁ NÁDHERNÝCH FOTEK Z TÉTO CESTY.
Jeden z nejznámějších českých cestovatelů současnosti Dan Přibáň uzavře v dubnu na plátnech kin svou dvanáctiletou cestu kolem světa. Poslední adrenalinová výprava žlutého cirkusu s názvem Trabantem tam a zase zpátky se napojuje na trasu první expedice. Na cestě z Asie domů do Prahy chlapi ujeli 17 237 kilometrů během 147 dnů.
Filmaři tentokrát zachycují divokou jízdu z jižní Indie přes Nepál, Himaláje, Pákistán, Čínu, Kyrgyzstán až do Uzbekistánu a odtud přes Rusko, Ukrajinu a Slovensko do Česka. Tým definitivně dokázal, že k projetí světa není potřeba drahých terénních vozů, ale stačí dva trabanty, polský Fiat alias maluch a stará česká motorka Jawa 250.
Osmičlenná výprava opět vyrazila v mezinárodní česko-polsko-slovenské sestavě. Mezi jejími členy byly osvědčené tváře žlutého cirkusu včetně nesmrtelného motocyklisty a optimisty Marka Slobodníka ze Slovenska, notorického ztráceče pasů Poláka Radka Jony a náčelníka Dana Přibáně v čele. Hlavní sestavu skvěle doplnil nováček a hasič Honza Setvín. Poprvé od první cesty nejela žádná žena. "Jet v čistě pánské sestavě bylo pragmatické rozhodnutí. Chtěli jsme si to po náročné minulé cestě co nejvíce zjednodušit a vrátit se zpátky ke kořenům první výpravy, kdy jsme jeli jen tři kluci," komentuje Dan Přibáň.
Pod dohledem policie
Velká cesta domů začala na jihu Indie, zamířila k severu mezi pohřební hranice magického Váránasí, aby pokračovala dál do Nepálu a podhůří Himaláje, kde trabanty ve výšce 5328 m. n. m. stanovily výškový rekord dvoutaktního auta. Himaláje prověřily žlutý cirkus způsobem, jaký ještě výprava nezažila – byl to boj s přírodou na úzkých kamenitých stezkách vinoucími se nad hlubokými srázy. Komplikace navíc způsobovalo bahno, sníh a spousta vody valící se přes stezky v nadmořských výškách, kde ztrácejí výkon motory i lidé.
Následně cestovatelé překonali hory mystického malého Tibetu, sjeli na hranice Pákistánu a po slavné horské silnici Karakoram Highway dorazili do Číny. Zde se žlutá výprava ocitla pod permanentním dohledem. "Když jsme zpod tisíců kamer a neustálé policejní kontroly utekli mezi kyrgyzské jurty, abychom konečně v uzbeckém Samarkandu dokončili cestu kolem světa, byli jsme vážně rádi,“ popisuje pocity z opuštění Číny Přibáň.
Samarkand byl nejvýchodnějším bodem první cesty v roce 2007. Od té doby žluté trabanty projely Afriku, Jižní Ameriku i Austrálii a jihovýchodní Asii a když se nyní do města vrátily z východu, kruh cesty kolem světa se uzavřel.
Závěr série
Film Trabantem tam a zase zpátky završuje Přibáňovy cestovatelské projekty nesoucí hromadný název Trabantem napříč kontinenty. V červenci 2007 se vydal na svou první trabantí cestu a vznikl film Trabantem hedvábnou stezkou o výpravě do pouští střední Asie. V roce 2009 navázal filmem Trabantem napříč Afrikou o cestě přes celý černý kontinent, v říjnu 2012 se vydal na expedici Jižní Amerikou, ze které vznikl snímek Trabantem až na konec světa a duben 2015 se nesl v duchu zahájení expedice z Austrálie do Asie, kterou viděli diváci v kinech jako dokument Trabantem do posledního dechu. Snímek Trabantem tam a zase zpátky přichází do kin už 11. dubna.
PODÍVEJTE SE DO GALERIE, KTERÁ JE PLNÁ NÁDHERNÝCH FOTEK Z TÉTO POZORUHODNÉ CESTY.