Nedostatek kvalitního spánku je velkým problémem dnešní doby. Pokud ale odpočinek podceníte, může to mít mnohem větší zdravotní následky, než si myslíte. Nočním sovám hrozí totiž Alzheimer i rakovina.
Fotogalerie
Americký expert na výzkum spánku Matthew Walker varuje před zničujícími následky pro lidské zdraví, které způsobuje nedostatek spánku. Podle jeho slov i celosvětově známá zdravotnická organizace WHO, si je nyní natolik vědoma možného nebezpečí pro lidské zdraví, že označila formy noční práce za pravděpodobný karcinogen.
Nedostatečné množství odpočinku totiž výrazně ovlivňuje lidský imunitní systém. Podle Walkera, pokud jenom za jednu noc naspí čtyři až pět hodin, pak mu hrozí výskyt vážného onemocnění. „Po tak malém množství spánku dochází v těle k poklesu našich přirozených strážců, kteří nás chrání před rakovinou, až o sedmdesát procent,“ uvedl pro server Business Insider Walker. Podle Walkera právě spánková deprivace velmi silně zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny.
Tím problémy se spánkem ale zdaleka nekončí. Podle Walkera je už nyní dokázáno, že malé množství odpočinku zvyšuje v mozku hromadění látky Amyloid beta, jejíž výskyt je spojován s Alzheimerovou chorobou. Během nočního spánku totiž mozek tuto látku odbourává, pokud máte ale spánkovou deprivaci, pak se látka začíná hromadit.
Také muži, kteří spí pět až šest hodin denně mají nižší množství testosteronu v těle. Jeho úroveň pak odpovídá té, kterou mají lidé o deset let straší. Nedostatek kvalitního odpočinku také může vést k problémům s pamětí. Expert tvrdí, že lidé kteří málo spí, si také ke všemu nedokáží vytvářet nové vzpomínky.