Magazín Psychology Today píše o průzkumu mezi takzvanými kamarády s výhodami. Ukazuje se, že u takového "páru" je důležitá hranice jednoho roku. Pak se u většiny lidí forma vztahu změní.
Justin J. Lehmiller píše pro Psychology Today, že během svého výzkumu kamarádství s výhodami zjistil, že lidé se do těchto vztahů dostávají z celé řady důvodů. Asi pak nepřekvapí, že často mají do budoucna naprosto odlišná očekávání.
Studie o přátelství s výhodami
Někteří lidé říkali, že se chtějí stát skutečnými partnery, jiní doufali, že z nich opět budou přátelé. A další si jen chtěli užívat v kamarádství s výhodami co nejdéle. Lehmiller proto zjišťoval, jak to s tímto druhem vztahu dopadá po delší době.
V první části výzkumu mluvil se 192 lidmi a ptal se jich na budoucnost vztahu. O rok později se s nimi spojil znovu a zajímalo ho, jestli je jejich vztah stejný, nebo se změnil. Ukázalo se, že jenom 26 % lidí bylo stále ve vztahu s výhodami. Z 15 % se stali skuteční partneři, 28 % se vrátilo ke kamarádství a 31 % uvedlo, že již nemá žádný vztah se svým bývalým kamarádem nebo kamarádkou s výhodami.
Pokud jde o úspěšnost proměny tohoto druhu vztahu v něco jiného, nejlépe jsou na tom ti, kteří se chtějí vrátit k obyčejnému přátelství. Jsou úspěšní v 59 %. Naopak ti, kteří očekávají lásku, mají šanci na úspěch jenom v 15 %. Věda tedy říká, že přátelství s výhodami vám přinese ledacos, ale láska to pravděpodobně nebude...
Zdroje informací:
Psychologytoday.com: What Happens to "Friends With Benefits" Over Time?
Onlinelibrary.wiley.com: A longitudinal study of friends with benefits relationships