V posledních měsících před Freddieho smrtí se členové kapely Queen hodně sblížili. Brian May vypověděl, že Freddie jakoby v sobě našel mír a klid a projevil obrovskou sílu. Nikdy si nestěžoval, nikoho neobtěžoval. Poslední měsíce byly pro Freddieho Mercuryho smířením se s osudem a také velkou touhou nazpívat co nejvíce písniček.
Žil život naplno
Mercury, který o sobě prohlašoval, že má „vše, co se dá koupit, kromě štěstí,“ prožil nedlouhý, ale o to intenzivnější život. Na jevišti byl divoký, nespoutaný, extravagantní. Kromě hudby ovládaly Mercuryho dvě další vášně - sex a utrácení peněz. „Nestřídmost je součástí mého já“ a „spím s kýmkoli, koho miluji,“ tvrdil Mercury, kterého přitahovala obě pohlaví.
Jeho největší výstředností byl jeho osmadvacetipokojový dům v Kensingtonu, kde pořádal velkolepé divoké večírky. Freddieho životním krédem bylo, že „nuda je ta nejtěžší nemoc na celém světě“. Nebezpečí hrozící z bujarého způsobu života si ale začal uvědomovat příliš pozdě.
Dlouho nikdo nic nevěděl
V posledních letech Freddieho života kolovaly novinami zvěsti o tom, že je zpěvák nemocný. Psalo se o tom, že Freddieho dva známí homosexuálové podlehli AIDS a tak se začalo spekulovat o tom, jestli není nakažený i Freddie. Nikdo o jeho nemoci dlouho nevěděl. Dříve než to oznámil ostatním členům kapely, svěřil se manažerovi Queenů Jimovi Beachovi. Ten se tak dostal do těžké situace, nicméně tajemství udržel.
Oznámení o nemoci kapele
Kolovaly zvěsti o tom, že je Freddie nemocný, ale zbytek kapely o ničem nevěděl. Kytarista Brian May vypráví o tom, že Freddie tím zjevně trpěl, ale oni nevěděli oč jde. Jednou si je prý Freddie posadil a spustil: “Hele, asi už víte, co se vám chystám říct. Víte, jakou nemocí trpím, jste si vědomi co je to za problém. Dál o tom nechci mluvit. Chci dělat muziku, dokud nezdechnu. Od toho se odrazíme.”
V té době se prý zavedlo ve studiu pravidlo, že ať už složí nebo napíše písničku kdokoliv, autorství se připíše všem. To v kapele prý uvolnilo pozitivní energii. Společné autorství byl pro kapelu zásadní průlom a velice je to sblížilo.
The Miracle “Zázrak”
Freddie věděl, co ho čeká, znal prognózu, přesto se do tvoření obouval ještě s větší vervou. Queen nahráli album The Miracle, jehož součástí byla Freddieho píseň The Miracle, což v překladu znamená zázrak. Bylo obdivuhodné, jak v tak těžké době Freddie dokázal myslet pozitivně a “věřit na zázraky.” To bylo v roce 1989, dva roky před jeho smrtí.
Posledním Freddieho veřejným vystoupením před publikem bylo předání cen “Brit Award” v roce 1990. Tam už působil značně pohuble a to zvedlo ze židle většinu jeho známých a fanoušků. Jenže blízcí, kteří o jeho nemoci věděli drželi jazyk za zuby tak pevně, že se jim povedlo celou situaci utajit. Až do přelomu 22. a 23. listopadu 1991. To Freddie vydal prohlášení o své nemoci.
Klid našel ve Švýcarsku
Ještě před tím vycházely v novinách články o tom, že je zpěvák nemocný, občas ho vyfotili paparazzi, když opustil dům. To všechny neskutečně rozčilovalo. Novináři byli jako supi, jeho londýnský dům byl v obležení 24 hodin denně. Celá kapela se proto přesunula do švýcarského Montreux, kde měli mnohem větší klid na práci.
Freddie se tam cítil bezpečně. Byl odhodlaný pracovat až do poslední minuty, stále přicházel s nápady na písně i klipy. Čím víc byl nemocný, tím víc chtěl nahrávat. Zřejmě hledal důvody, proč ráno vstát a jít ven.
Nemoc ho natolik oslabovala, že se kolikrát prý nepostavil na nohy. Stačilo prý, aby do sebe kopnul pár vodek, popadl mikrofon a šlo se nahrávat. Poslední jeho písní byla Mother Love, kterou mu složil Brian May. To bylo naposledy, kdy byl Freddie ve studiu.
Zemřel 24. listopadu 1991 ve svém londýnském domě na zápal plic v okruhu svých nejbližších, včetně svého komorníka Petera Freestona, který nyní žije v Čechách.
Fotogalerie