Close search

Prezident je vůl a gauner. Osud muže, který byl odsouzen za urážku komunistické hlavy státu

Česká televize/Miroslav Pospíšil Zdroj: Česká televize/Miroslav Pospíšil

Byl slavným českým humoristou, věnoval se psaní, publikoval a tvořil televizní seriály. Vladimír Škutina se však nejvíce proslavil hanlivou větou, kterou měl údajně vyslovit na adresu prezidenta Antonína Novotného.

Jako malému mu prý kamarádi řekli, že za urážku prezidenta je vězení. Nezdálo se mu spravedlivé věznit někoho za to, že si o někom myslí něco nedobrého a řekne to nahlas. Přesto byl 12. ledna 1962, před 58 lety, odsouzen za větu, že prezident je vůl.

Začátky humoristy

Vladimír Škutina (16. ledna 1931 – 19. srpna 1995) se narodil v Praze. Jeho otec byl ředitelem Pohřebního ústavu hlavního města Prahy. Těžko říci po kom tedy zdědil smysl pro humor. Možná černý…

Navštěvoval gymnázium a po maturitě roku 1950 začal pracovat coby redaktor novin Práce. Pracoval pro agenturu ČTK, ale také byl dělníkem v Tatře Smíchov.

Start literární tvorby

Roku 1952 začal studovat na Filmové akademii múzických umění. Vydržel tam však pouhé dva semestry. Táhlo ho to na volnou nohu. Psal pro různé noviny, vymýšlel revue a snažil se dostat k filmu.

Následujícího roku Škutinovi vyšla první kniha o osudech českých vynálezců Bez vavřínů. Téhož roku se mimo jiné začal podílet jako scénárista na zábavních pořadech Československé televize. Účast si tak připsal i na tehdejším legendárním televizním Silvestru. Poté přišla základní vojenská služba a i tam se věnoval novinařině.

Prezident je vůl

V říjnu 1961 si Škutina vyrazil do pražské restaurace U Jelínků. Tam si měl údajně pustit "pusu na špacír" a na adresu úřadující hlavy státu prohlásit následující větu: "Prezident Novotný je vůl, gauner a vyložený despota."

U soudu to popíral a byť v jeho prospěch svědčilo mnoho důvěryhodných svědků, že hanlivou větu o prezidentovi skutečně nepronesl, nebylo to nic platné. Za slova o volovi si 12. ledna 1962 vysloužil trestný čin snižování vážnosti prezidenta republiky a byl mu vyměřen trest ve výši šesti měsíců s podmínkou na dva roky.

Škutina reagoval osobitým způsobem: "Znovu opakuji, nikdy jsem neřekl, že prezident republiky Antonín Novotný je vůl, ale když už jsem za to odsouzen, je to, jako bych to měl předplacené, a proto prohlašuji s plným vědomím, že vůl je."

I ve své knize vydané v roce 1990 s názvem Prezidentův vězeň znovu prohlásil, že v onen inkriminovaný večer U Jelínků slova o volovi nepadla. V této knize se s humorem a satirou snažil popsat své pozdější pobyty v komunistických vězeních. Právě humor byl jeho nejlepším prostředkem v boji proti hlouposti věznitelů.

Na straně zla

V roce 1972 se Vladimír Škutina – v té době byl ve vězení za další výroky proti režimu – stal agentem StB. Hlášení podával mimo jiné o o Petru Uhlovi, Ivanu Klímovi, Ludvíku Vaculíkovi či Jaroslavu Hutkovi...

NA VLADIMÍRA ŠKUTINU SE PODÍVEJTE V GALERII:

Nejčtenější články