Magazíny o miliardářích je obvykle nezmiňují, protože jsou synonymem špatného načasování a neúspěchu. Ale paradoxně oni jsou velice poučné příklady, jak se ke zbohatnutí člověk stavět nemá.
Příběhy miliardářů, kteří se drželi nějakého nápadu tak dlouho, až z něj vytloukli globálně úspěšnou společnost a získali díky tomu devíti a víc ciferné jmění, jsou plné zákrut a pádů.
Fotogalerie
Tato slabá místa jsou neméně zajímavá. Zejména proto, že někdy na nich vypadli ze sedla lidi, co měli náběh získat obrovský majetek, ale z různých důvodů si to pokazili sami.
Příliš drahá pizza
Dvaadvacátého května se bude slavit takzvaný Bitcoin Pizza Day a letos bude dokonce výroční desátý. Přesně před dekádou totiž na Floridě proběhlo historicky první zaplacení objednávky jídla bitcoinem.
Tehdy programátor Laszlo Hanyecz napsal na internetové fórum, že by si rád dal pizzu a jestli mu ji někdo přinese, dostane 10 000 bitcoinů. Ozval se 18letý student Jeremy Sturdivant, který dovezl dvě pizzy a za to mu byla převedena slíbená, ještě bezcenná kryptoměna. Podle dobových údajů měl v květnu 2010 bitcoin hodnotu méně než 0,01 centu.
Rok na to už je internetová bublina vyhnala na 31 dolarů, co byl pro Hanyecze první důvod, proč se chytat za hlavu. Cena od té doby klesala, jenže také stoupala a nejvýš se vyšplhala v prosinci 2017, kdy se jeden bitcoin dal pořídit za 19 783 dolarů (429 000 korun). Aktuálně se na začátku května pohybuje na sumě 8 000 dolarů (200 000 korun).
I kdyby Hanyecz prodal těch 10 000 bitcoinů dnes, tedy ne úplně na vrcholu, inkasoval by minimálně 80 milionů dolarů (2 miliardy korun).
Cit pro špatný byznys?
Na Hanyeczovu obranu je nutno dodat, že před deseti lety patrně nikdo nevěděl, jestli má bitcoin budoucnost a jeho reálné využít tehdy neexistovalo. Bylo to prostě něco, co vydoloval program na počítači a stálo to jenom účet za elektřinu.
Stal se populární figurkou, terčem posměchu, ale ruku na srdce, kdo by na jeho místě uchovával bezcennou kryptoměnu? Zejména bez informací, které máme dnes. I tak se ho ale v rozhovorech zvyknou trochu škodolibě ptát, jaký je to pocit a jestli spí dobře. Cejch muže, co projedl miliony, mu už nikdo neodpáře.