Článek v novém vydání magazínu Frontiers in Psychology přichází s docela divokou teorií, podle které vývoj našich předchůdců poskočil na úroveň homo sapiens, tedy člověka rozumného, díky magickým houbičkám.
Volně bychom to mohli přeložit jako Teorii lidoopů na tripu. Nezní to zrovna moc věděcky, ale někteří badatelé se domnívají, že vývoj komplexního poznání a sociálnosti mohl být urychlen vnějšími faktory. A mezi ty řadí i magické houbičky.
Primáti na tripu
Pro Frontiers in Psychology sepsali článek José Manuel Rodríguez Arce a Michael Winkleman z Arizona State University, kteří uvádí, že výzva k přežití vyvolala potřebu větší inteligence, kooperativní komunikace a sociálního učení. Tyto vlastnosti jsou vysoce závislé na serotoninu, jehož hladinu si naši předchůdci mohli zvyšovat i pomocí hub s psilocybinem.
Některé studie naznačují potenciál psychedelik v oblasti léčení poruch duševního zdraví, jako je třeba deprese, především aktivací serotoninových receptorů a zvýšením neurální plasticity. Konzumace těchto látek mohla umožnit vznik nových způsobů poznání a zároveň usnadnit růst mozku. Požití houbiček mohlo povzbudit sociální vazby, vyvolat euforii a smích a zvýšit také kapacitu pro vyprávění a hudbu. To rovněž podporovalo soudržnost skupiny a napomáhalo přežití.
Zatím neexistují spolehlivé důkazy, které by tuto teorii potvrzovaly. Autoři článku ovšem za svým tvrzením stojí a poukazují na archeologické důkazy, které naznačují, že pravěcí lidé jedli houby. Není ale jisté, jestli i ty magické. Nicméně trvají na tom, že účinky psychedelik na posílení společenskosti, představivosti a výmluvnosti mohly zvýšit přizpůsobivost a zdatnost našich předků. Pokud mají pravdu, mohlo by to znamenat, že za svou inteligenci a sociální dovednosti vděčíme spoustě primátů na tripu...
Zdroje informací:
Iflscience.com: "Stoned Ape Theory" Suggests Magic Mushrooms Triggered Human Cognitive Evolution