O Severní Koreji mnoho nevíme, přesto na ni většina z nás má jasně vyhraněný názor. Zemi vládne levicová Korejská strana práce, která vykazuje silné komunistické rysy. Jak vypadá každodenní život místních obyvatel a o kolik se liší od toho jihokorejského? Odpovědi poodhalil litevský fotograf Jacob Laukaitis.
Podnikatel a fotograf Jacob Laukaitis cestuje po světě už mnoho let. KLDR pro něj byla vždy tajemstvím schovaným za hranicemi.
I přesto že pro něj je svoboda tím nejdůležitějším v životě, zarezervoval si sedmidenní zájezd s průvodcem. Na vlastní pěst zemi procestovat nemohl.
„V Severní Koreji nemůžete jako cizinec cestovat sám, jen v doprovodu místního průvodce,“ prozradil první ze zajímavostí. Každý turista musí odevzdat svůj pas a zvyknout si na zcela jiné cestování, než na jaké byl dosud zvyklý.
„V KLDR si nemůžete fotit, co chcete, a před každým stisknutím spouště musíte požádat o svolení,“ vysvětluje Jacob. Nezáleží přitom tom, jestli fotíte respektované autority nebo dělníky.
Jakmile se s nějakou významnou osobností střetnete, seberte veškerou svou úctu. Severokorejští vůdci mají podle Laukaitise status Boha a sebemenší urážka či nelichotivý obrázek vás mohou dostat do pěkných problémů.
Během zájezdu s průvodci uvidíte jen to, co vám domorodci mohou ukázat. A pozor na své chování si musíte dávat i na hotelu „Dva týdny před mým příjezdem byl jeden americký student odsouzen na 15 let do vězení za to, že se z hotelu pokusil ukrást plakát.“
Jeho fotografie prozrazují mnohem víc. Podívejte se na jeho srovnání Severní a Jižní Koreji, kterou navštívil rok poté. Dvě země, které před 70 lety měli jednu společnou hranici kolem celého území Korejského poloostrova. Dnes rozdíly mezi oběma zeměmi doslova vyráží dech.