Close search

"První dáma světa" Eleanor Rooseveltová: Dokázala, že i jednotlivec může změnit dějiny

Wikimedia Commons Zdroj: Wikimedia Commons

Eleanor Rooseveltová světu se vší noblesou předvedla, že první dáma nemusí být jen ozdobou mocného muže. Nechtěla jen nečinně stát po boku svého manžela na důležitých politických setkáních, a tak svůj život zasvětila boji za rovnoprávnost. Ne nadarmo ji Truman nazval "První dámou světa". Narodila se přesně před 135 lety.

Sirotek vychovávaný babičkou

Anna Eleanor Rooseveltová se narodila 11. října 1884 v New Yorku a v New Yorku také zemřela, 7. listopadu 1962.

Dětství Eleanor rozhodně nepatřilo k těm sluncem zalitým. Příliš brzy ji umírá matka na záškrt a nemoc postihuje i jejího bratra. Tato skutečnost zasáhne jejího otce tak hluboce, že začíná upřednostňovat láhev alkoholu před vlastní rodinou. Alkoholu se věnuje v takové míře, že mu Eleanor byla odebrána a svěřena do péče babičky.

Eleanor tato nešťastná životní etapa poznamenala a do konce života trpí depresemi. V 17 letech náhodně potkává svého bratrance Franklina Delena Roosevelta, do kterého se zamiluje. I přes nesouhlas rodin se pár bere. Rodina se rychle rozrůstá, Frank a Eleanor spolu zplodí 6 dětí a v té době nic nenasvědčuje, že by něco mohlo být v nepořádku.

Žena z polorozpadlého manželství

V roce 1933 se její manžel stává 32. prezidentem Spojených států amerických. Eleanor stojí při svém manželovi po celou dobu i přesto, že jejím snem nikdy nebylo stát se první dámou.

Poté, co nachází milostné dopisy a odhaluje tak dlouhotrvající milenecký poměr se sekretářkou, nikdy není schopna Frankovi plně důvěřovat. K údivu všech se manželé rozhodnou spolu zůstat. Děti ani politické postavení nebyly hodny skandálu, který by rozvod rozpoutal. Tohoto rozhodnutí Eleanor časem lituje a píše: „Nikdy v životě bych nikomu neporadila, ať zůstane s někým, jehož nemiluje.“

Aktivistka bojující za práva Afroameričanů

Eleanor nebyla pouze první dámou. Zastává se sociálně znevýhodněných skupin, snaží se o lepší platové podmínky žen a otevírá téma integrace Afroameričanů do společnosti. Eleanor dostává denně stovky děkovných dopisů od Afroameričanů, kteří poprvé po dlouhé době cítí zastání od člověka na vysoké pozici.

Co Eleanor hlásá světu, podle toho také činí: například létala pouze s piloty tmavé barvy pleti, aby demonstrovala fakt, že Afroameričané mohou zastávat stejné pozice jako kdokoliv jiný. Společnost šokovala, když královi Jiřímu VI. naservírovala při oficiální návštěvě na stříbrném podnose tradiční americký hot-dog. Nejen tímto aktem si Eleanor získává sympatie sociálně slabších či jinak znevýhodněných skupin.

Ku-Klux-Klan vypisuje odměnu na její hlavu

Mnoho lidí očekávalo, že se Eleanor po smrti manžela stáhne do ústraní. Opak byl pravdou. Břímě a stigma první dámy bylo pohřbeno spolu s jejím manželem a Eleanor se může plně věnovat tomu, co ji v životě opravdu naplňuje.  Když ji pár měsíců poté nový prezident Harry Truman nabízí pozici delegátky ve Spojených národech, neváhá a pozici přijímá.

Spolu s dalšími se stává autorkou Všeobecné deklarace lidských práv, jedné z nejdůležitějších listin vůbec, kterou americký  kongres přijal v roce 1948. Listina připisuje stejná práva všem obyvatelům bez rozdílu věku, barvy pleti a sociálního postavení. Na tuto skutečnost reaguje Ku-Klux-Klan, který vypisuje vysokou odměnu za její hlavu. Ani to Eleanor nezastraší a i v pokročilém věku pokračuje ve svých politických aktivitách, které nadále formují americkou společnost.

Eleanor umírá v roce 1962 v nedožitých 79 letech. Pohřbena je po boku svého muže v Hyde Parku.

PODÍVEJTE SE DO FOTOGALERIE ZA OPONU ŽIVOTA ELEANOR:

Nejčtenější články