Celá řada z nás je v souvislosti s probíhající koronavirovou epidemií nucena pracovat z domu. Zvláště ti, kterým byl doposud home office uzavřený, nyní na vlastní kůži pociťují vliv konkrétního pracovního prostředí na produktivitu. Zvyk je železná košile, a tak mohou mít lidé při práci z domu s produktivitou problém. Každý problém má řešení...
Ne všichni mají doma pokoj pro zařízení domácí kanceláře, každý by však měl věnovat pozornost tomu, kde pracuje. Vždy se hodí vyčlenit si určitý prostor pro práci, mentální a tvůrčí činnost. Jak by takový prostor měl vypadat?
Fotogalerie
Faktory ovlivňující produktivitu práce?
Stůl a kvalitní židle jsou naprostým základem pracovní ergonomie. Zdravé pracovní prostředí zahrnuje kvalitní ovzduší. Pokud má mozek fungovat, potřebuje přísun čerstvého vzduchu. Produktivita předpokládá také vhodnou teplotu v místnosti, nemělo by být ani příliš teplo, ani příliš zima. V ideálním případě bude pracovní prostor plný přirozeného světla. Pokud není, mělo by ho nahradit adekvátní světlo umělé. Vhodné osvětlení podporuje soustředění a předchází únavě.
Estetika stojí v pozadí neprávem
Ergonomie, praktické provedení, funkčnost nebo vybavení kanceláře zajisté ovlivňují produktivitu práce. Avšak je tu i estetická stránka, která má na pracovních výkonech také svůj podíl. V první řadě jde o pořádek.
I v kanceláři také funguje psychologie barev. Neutrální barvy, které se v kancelářích běžně využívají, podporují negativní pocity, skleslost a únavu. Měly by je proto střídmě doplňovat i další barvy - žlutá pro optimismus, modrá pro radost, zelená pro povzbuzení.
Zvláště zelená, barva přírody, dokáže nabít člověka energií. Vhod přijde například v podobě pokojových rostlin. Pokojové rostliny v kanceláři navíc energii dodávají přímo díky okysličenému vzduchu.