Close search

Znáte Münchhausenův syndrom? Lidé při něm cestují z nemocnice do nemocnice a končí u psychiatra

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Někteří lidé jsou hnáni chorobnou touhou po hospitalizaci. Jejich cílem je získat pozornost zdravotníků a stát se předmětem lékařské péče. Nechtějí se vyléčit, chtějí být léčeni, a to i přesto, že reálně netrpí žádnou tělesnou chorobou.

Zaměstnávají sice mnoho lékařů a absolvují nespočet vyšetření, lidé trpící Münchhausenovým syndromem však ze všeho nejvíc potřebují psychiatra. Přestože dokáží věrně simulovat klinické příznaky různých onemocnění, jedinou správnou diagnózou je psychiatrická porucha.

Porucha barona Prášila

Münchhausenův syndrom odkazuje na barona von Münchhausena, který je u nás známý jako baron Prášil. Byl to cestovatel, avšak jeho cestovatelské historky byly pouhou fikcí. Jeho fantazie neznala hranic. Žádné dveře pro něho nebyly zavřené, stejně tak nejsou pro lidi s Münchhausenovým syndromem zavřené dveře žádné lékařské ambulance nebo nemocnice.

Termín poprvé použil britský lékař Richard Asper v roce 1951. Definoval ho jako předstírání nejrůznějších zdravotních potíží a nemocí. Protože pacienti dokážou projevy konkrétních nemocí napodobit opravdu věrně, navíc se urputně dožadují nejrůznějších vyšetření a zákroků, stanovení jejich diagnózy není snadné. Nápovědou může být ono cestování z nemocnice do nemocnice, které je pro tento syndrom typický.

Nejde však o simulanty, kteří by předstírali nemoc či zdravotní potíže se zištným účelem. Usilují pouze o pozornost lékařů a lékařskou péči. Pohnutky jejich chování přitom pramení hluboko v nevědomí.

Spíše histrión než simulant

Osobnost pacienta bývá egocentrická. Často je to histrión, který se vyžívá v zájmu svého okolí o svoji osobu. Münchhausenova porucha poukazuje na emoční problémy pacienta, který je jinak většinou inteligentní a zkušený ohledně medicínských postupů a léčby. Přestože si je vědomý svého podvodu, pravý motiv jeho konání souvisí s narušenou psychikou. Často je spojený s prožitými traumaty.

V extrémních případech postižený pro získání pozornosti lékařů zneužije vlastní dítě či jinou blízkou osobu. Hovoříme pak o Münchhausenově syndromu v zastoupení.

DALŠÍ BIZARNÍ SYNDROMY PŘIBLIŽUJE FOTOGALERIE:

Nejčtenější články