Perfekcionismus se dnes cení. Ve společnosti zaměřené na výkon je považovaný za výhodnou vlastnost. Perfekcionismus může být v rozumné míře skutečně ctností, ale častěji je spíš neřestí a slabostí člověka. Perfekcionismus totiž nemusí být snahou o dokonalost, ač to tak na první pohled vypadá.
Perfekcionista je nejistý strašpytel
Podstatu pohnutek člověka, který se jeví jako perfekcionista, odhaluje ve své knize Perfekcionismus: Když je cíl nutnost Raphael M. Bonelli: "Perfekcionista se nesnaží o dokonalost. Neměl by z ní radost. Touží jen po nenapadnutelnosti své osobnosti, se kterou se dokonalost pojí. Je to obranný mechanismus proti nepříjemnostem. Perfekcionista nechce rozvíjet svoji přirozenost. Chce především jistotu, která mu chybí."
Fotogalerie
Perfekcionista je hnán motorem v podobě vlastních pochybností. Touha po dokonalosti je jen maskou, která má skrýt vlastní strach.
Perfekcionista chce všechno nebo nic
Světově proslulý psycholog Tal Ben Shahar perfekcionismus vidí jako paralyzující strach z neúspěchu, který se negativně dotýká všech oblastí života. Znamená odmítání možnosti selhání. Překážky jsou nevítané, chyby vždy katastrofální.
Perfekcionista často funguje v režimu tzv. krysích závodů. Běžně si stanovíme cíl, po jeho splnění jsme spokojení a dopřejeme si odpočinek. Jenže cíl není nikdy dokonalý, a tak je člověk zaměřený na detail nespokojený i v cíli. Nezbývá mu, než se honit za dalším cílem a nereálnou dokonalostí. Zaměřuje se na cíl, kterého nikdy nedosáhne a dobrý pocit nemá ani z jeho naplňování.
Takový člověk chce všechno nebo nic, ale k tomu aby měl všechno, mu vždycky něco chybí. Je to perfektní peklo – pro člověka samotného, jeho blízké i kolegy. Přehnané puntičkářství je dle psychologů jednou ze známek anankastické poruchy osobnosti.
O CO JDE? TO SE DOZVÍTE VE FOTOGALERII:
Fotogalerie
Literatura:
Bonelli, R. M. Perfekcionismus. Když cíl je nutnost. Praha: Omega, 2016.
Zdroje:
https://psychologie.cz/umite-delat-chyby/
http://www.solen.sk/pdf/c6f9c8006d2c7fdfed0b97eba5d74e29.pdf