Pandemie koronaviru ovlivňuje o poznání širší spektrum našich životů, než by se na první pohled zdálo. Nejde totiž jenom o riziko nákazy a následných zdravotních komplikací, ale také o to, jak aktuální situaci zvládá naše psychika.
Pustíme si zprávy a kromě počasí jsou všechny tematické bloky ovlivněny koronavirem: od společnosti, přes politiku a ekonomiku až po kulturu. Prakticky není úniku. Na sociálních sítích to vypadá podobně. A tím vlastně výčet našich kontaktů s okolním světem končí.
Fotogalerie
Pro většinu lidí představují dlouhé týdny strávené uvnitř náročné období. A je jedno, jestli se jich přímo dotkla nákaza. I když si to možná neuvědomujeme, uzavření, byť s rodinou, totiž jenom zvyšuje všudepřítomný otisk pandemie.
Kdo ještě? Všichni!
Často se mluví o lidech v první linii, kteří nasazují životy a zdraví, obětují nejenom sebe, ale možná také své rodiny. Tato skupina na tom je nejhůř a až všechno odezní, bude patrně potřebovat pomoc, aby se s traumatizujícími zážitky vyrovnala. I když jde o profesionály, stejně jsou to stále lidé.
Zbytek populace je také, byť v jiné míře, zasažen emocionálním traumatem. Nejen z toho důvodu, že by někdo z blízkých mohl být postižen koronavirem a zemřít, ale i kvůli obavám ze ztráty práce a s tím spojených finančních rizik. V prvních týdnech pandemie byl také znatelný strach z opravdových sociálních kontaktů, které nesly riziko nákazy. Lidé se nesetkávali se širší rodinou, známými, a na ulici se vyhýbali jeden druhému. To všechno jsou zážitky, kterých se nelze jen tak zbavit.
Situace se začíná vracet do normálu, ale už se mluví o další vlně pandemie, a odborníci, jako je třeba Bill Gates, tvrdí, že se tyto věci budou v příštích letech opakovat.
Duševní zdraví výzvou
„S vážnými psychickými problémy od úzkostných poruch až po těžké psychózy se léčí asi deset procent Čechů,“ cituje server irozhlas.cz Martina Anderse, přednostu psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Podle něj ale může mít potíže až 30 procent populace, jenže většina z nich není terapeuticky ošetřena. „Je otázkou, zda nedojde k rozvoji příznaků právě u těch skrytě nemocných, na které může tato extrémní situace zapůsobit."
Až se svět vypořádá s pandemií koronaviru, musí se pustit do duševního zdraví lidstva. To bude jedna z největších výzev nadcházejících let.
Na to, jak se zbavit stresu, se můžete podívat do GALERIE:
Fotogalerie
Zdroje: longislandpress.com, irozhlas.cz