Byť jde o náboženské hnutí, které má povznést člověka a očistit ho, příběh scientologie začíná o poznání prozaičtěji - touhou po zbohatnutí.
Ať už přes oddaného Toma Cruise, jeden z nejhorších filmů všech dob Bojiště Země: Sága roku 3000 (2000) s Johnem Travoltou, nebo příběhy lidí, kteří jim věnují všechen svůj majetek, scientologie se tu a tam vynoří do veřejného prostoru.
Pán příběhů
L. Ron Hubbard má díky své výkonnosti čtyři záznamy v Guinessově knize rekordů, mezi jinými jako autor s největším počtem publikovaných děl - 1 084. Není divu, rozepsal se ve všech možných žánrech od sci-fi přes westerny až po sebezdokonalování.
Zlatý důl našel v motivační literatuře, ale fikce se stejně prolínala jeho životem. Tvrdil třeba, že když mu byly čtyři roky, potkal šamana a stali se pokrevnými bratry. Nebo že se z něj na cestách po Asii stal tibetský mnich.
Pak zjistil, že víc než psaním si může vydělat prodáváním svých myšlenek lidem, kteří rádi uvěří, že si můžou život zlepšit a třeba využívat telekinezi, co je jedna z oblíbených tezí scientologie.
Jak na dolary
Hubbard, který si v průběhu služby u amerického námořnictva psal do deníku motivační poznámky typu: „Nemohu pochybovat o svých psychických schopnostech", se pustil do napsání Dianetiky, i u nás známé knihy, jejíž objevy jsou prý zásadnější než vynález kola. Má lidem pomoct ovládnout jejich mysl a následně si zlepšit život. Na tomto základě, který nikdy nebyl vědecky potvrzený, se Hubbard rozhodl vytvořit scientologii.
„Psaním sci-fi nevyděláte peníze. Pokud chcete zbohatnout, vytvořte náboženství," zní jeho slavný citát z roku 1948. S Dianetikou proto cestoval po USA a díky její líbivosti se stala takovým fenoménem, že se zrodilo nové náboženství.
A s rozšířením scientologie získal Hubbard nejen obrovský vliv, ale také příjmy. Jejich přesná výše nikdy nebyla upřesněna, mluví se o stovkách milionů dolarů. Když v roce 1986 zemřel, jeho pozůstalost měla oficiálně hodnotu jen 26 305 706 dolarů a 25 milionů z toho jsou autorská práva a ochranné známky.
Na věčnost?
Scientologové se na svém oficiálním webu nevyhýbají otázce, jestli byl L. Ron Hubbard milionářem. Prý ano, protože patřil k nejlépe placeným americkým spisovatelům. Taktně obcházejí to, kvůli čemu vlastně hnutí založil.
To není nic neobvyklého. Překvapivé ale je, že v sekci Nejčastěji kladených otázek je i ta, jestli Ron L. Hubbard pořád žije. Odpověď je samozřejmě záporná. A, napsáno s trochu nadhledu, kontrastuje s tím, že se členové církve po vstupu smluvně zavazují na miliardu let.
Zdroje: scientology.org, businessinsider.com, thevintagenews.com, latimes.com