Kterou pracovní nabídku si vybrat? Bezesporu obtížné rozhodování provází i druhou stranu: Kterého uchazeče na danou pracovní pozici přijmout? Dát výpověď, anebo zůstat ve stávajícím zaměstnání? Investovat, anebo raději spořit? Do čeho investovat a jak spořit? Co si dnes obléct, co si dát na oběd, jaký si vybrat jogurt z desítek jogurtů, které nabízí supermarket? Denně děláme rozhodnutí většího či menšího významu.
Denně čelíme rozhodovací paralýze. Rozhodovací paralýza zvyšuje všudypřítomný stres. Každou chvíli nám přibývají úkoly na seznamu záležitostí k vyřízení. Jenže čím začít? Kterému z řady důležitých úkolů věnovat svůj čas? Rozhodovací paralýza člověka může ochromit natolik, že nakonec nedělá nic. Na to upozorňuje autor bestselleru Konec prokrastinace Petr Ludwig.
Ludwig rozhodovací paralýzu vidí jako matku prokrastinace. Píše o tom, že člověku kvůli vyčerpání z rozhodování nezbývá energie na vykonávání činnosti samotné.
Fotogalerie
Jak nás rozhodování paralyzuje?
Rozhodovací paralýza nastává v případech, kdy při výběru mezi různými variantami nemáme dostatek informací. Ty bohužel nemáme nikdy. Nikdy nevíme, jak vybraná varianta ovlivní naši budoucnost. Jenže závažná rozhodnutí se týkají právě budoucího prospěchu.
Dan Ariely, profesor psychologie a behaviorální ekonomie vysvětluje, že čím složitější je rozhodovací problém, tím více lidé tíhnou k výchozí variantě, tedy nečiní nová rozhodnutí nebo rozhodnutí nechávají na jiných. Potvrzuje to na svých výzkumech.
Jak iracionální je člověk?
Věříme, že se rozhodujeme racionálně, jenže Ariely dokazuje opak. Při rozhodování hrají velkou roli emoce, mnohem větší, než si připouštíme. Nadále však platí, že jakékoliv rozhodnutí je lepší než prokrastinace. Přestože je rozhodovací paralýza neoddiskutovatelný jev, již jen její znalost může povzbudit k prospěšné aktivitě, tedy rozhodnutí. Pro začátek stačí vzdát se představy, že vždy dokážeme zvolit tu nejlepší variantu. Na to prostě nemáme dost informací a nikdy mít nebudeme.
Již samotná znalost o iracionálním chování člověka a principech fungování mozku však může být k užitku, pomůže rozhodovací proces zjednodušit.
JAK SE ROZHODOVAT A NEDĚLAT PŘITOM CHYBY? TO SE DOZVÍTE VE FOTOGALERII:
Fotogalerie
Literatura
- Ludwig, Petr: Konec prokrastinace: Jak přestat odkládat a začít žít naplno. Praha: Jan Melvil Publishing, 2013.
- Koukolík, František: Rozhodování. Praha: Karolinum, 2016.