Má ambiciózní cíle a vysoké standardy? Usiluje o dokonalost a vypadá to, že má silnou vůli? Myslíte, že perfekcionista vám v práci bude užitečný? Všeho moc škodí. Perfekcionismus snadno přeroste rozumnou míru, a pak se stává toxický. O naplnění cílů nemůže být ani řeč.
Zásadní potíž s perfekcionisty je jejich touha po dokonalosti. Dříve nebo později jsou konfrontováni s tvrdou realitou – svět není dokonalý. Na všem se dají najít nedostatky a toxičtí perfekcionisté jsou na to hledání chyb experty. Takoví lidé si stanovují cíle, které jsou nereálné. Pak se snaží o jejich naplnění, ale marně. To vede k silné frustraci, nezvladatelnému stresu a úzkostem.
Fotogalerie
Deprese a rigidita
Psychologové potvrzují, že toxický perfekcionismus se nezřídka pojí s depresivními poruchami. Často bývá projevem anankastické poruchy osobnosti, která je charakterizována také rigiditou, tedy neschopností přizpůsobit se změnám. V současné době je přitom schopnost přizpůsobovat se a reagovat na změny zásadní, nejen pro úspěch v business světě.
Strach ze selhání
Perfekcionisté opakovaně zažívají pocity selhání, právě ty, kterým se tolik snaží vyhnout. Jejich veškeré konání řídí právě strach ze selhání a pocity vnitřní nejistoty, které se snaží maskovat. Perfekcionista se neustále pokouší vytvářet image dokonalého pracovníka se špičkovými výsledky a perfektně odvedenou prací. Nedokáže přiznat svoje chyby, i za cenu, že to firmu bude stát hodně peněz.
Nízká produktivita
Také psycholog J. Clayton Lafferty, autor knihy o perfekcionismu, upozorňuje, že produktivita práce perfekcionistů je značně omezená. Svá tvrzení přitom podkládá zkoumáním několika tisíc manažerů. Lafferty vysvětluje: "Perfekcionismus je jen iluzí a nezměrnou touhou vypadat v očích jiných perfektně. Nemá to nic společného s perfektně odvedenou prací. Už jen to, jak se perfekcionisté zaměřují na nepodstatné detaily… Pak jim věnují neúměrně mnoho času. Nejsou schopni dodržovat termíny."
Podobně to vidí i Simone Janson ve své knize Jak nebýt perfektní, ale úspěšný. Popisuje: "Neustále před sebou hrnou důležitá rozhodnutí. Pracují sice do úmoru, ale neefektivně, protože nedokážou rozlišit důležité věci od nedůležitých."
TOXICKÝ PERFEKCIONISTA JE PRO FIRMU PODLE ODBORNÍKŮ KATASTROFOU. FOTOGALERIE PŘINÁŠÍ DŮVODY, PROČ TOMU TAK JE:
Fotogalerie
Literatura:
Janson, S. Jak nebýt perfektní, ale úspěšný. Praha: Grada, 2010.
Lafferty, J. C., Lafferty, L. F. Perfectionism: A Sure Cure for Happiness. Wilshire Book Co, 1997.
Zdroje:
https://www.psychiatriepropraxi.cz/pdfs/psy/2016/88/03.pdf
https://www.anxietybc.com/adults/how-overcome-perfectionism
http://zeny.e15.cz/clanek/laska-a-vztahy/perfekcionismus-bez-chybicky-ale-bez-zivota