Jsou to pocity obav a ohrožení. Podobají se strachu, avšak nejsou tolik vázány na konkrétní objekt nebo událost. Oproti strachu mají delší trvání, i proto je člověk hůř snáší. Úzkosti jsou tím, co nejčastěji pociťují lidé, kteří tvrdě pracují, aby dosáhli úspěchu. Představují překážky, které je třeba překonat. Jak na to?
Přestože úzkosti patří mezi běžné lidské emoce, mohou přerůst až do duševní nemoci, tzv. úzkostné poruchy. I proto bychom je neměli nechat být.
Fotogalerie
Jak překonat úzkosti na cestě k úspěchu?
Odpovědi nabízí profesor klinické psychiatrie a behaviorálních věd na SUNY Upstate Medical University v New Yorku Brett N. Steenbarger, který se specializuje na trading psychologii. Právě ten dospěl k závěru, že úzkost je nejčastější psychologický problém traderů, tedy obecně lidí, kteří pracují pod velkým tlakem na výsledek.
Na cestě k cíli si každý musí projít i etapami neúspěchu. Velmi intenzivně můžeme pociťovat vysoké riziko nebo zažívat finanční tíseň. Úzkostné pocity s tím souvisí. Jde také o obavy z budoucna, nejistotu naplnění cílů a dosažení úspěšných výsledků, které pociťujeme jako úzkosti. Dr. Brett N. Steenbarger nabízí řešení, především tzv. biofeedback, tedy zvládnutí úzkostí pomocí biologické zpětné vazby. Toto cvičení může být užitečné v mnoha vypjatých emocionálních situacích, protože podporuje výkon a koncentraci. Pomocí regulace dýchání a soustředění mysli se člověk učí zvládat emocionální projevy svého těla.
V první řadě musí člověk rozpoznat, kdy potřebuje své tělo a mysl dostat pod kontrolu. Toto uvědomění umožňuje změnit svůj emocionální stav. Sami pak dokážeme utlumit negativní emoce a soustředit mysl produktivním způsobem.
Jak se úzkostem vyhnout?
Pak je tu ještě cesta preventivní, kdy se snažíme předejít situacím, které úzkosti vyvolávají. Minimalizujeme rizika svého obchodování nebo podnikatelských počinů. Stanovíme si pravidla rozhodování, kdy eliminujeme impulsivní chování a vyhledáváme co nejvíce relevantních podkladů pro stanovení správné cesty. Odpovědné rozhodování, pravidla řízení a minimalizace rizika je způsob, jak předcházet úzkosti nebo se dokonce vyhnout nástupu traumatu. Stavy nejistoty totiž trauma mohou vyvolat.
CO JSOU TO VLASTNĚ ÚZKOSTI? VÍCE SE DOZVÍTE VE FOTOGALERII:
Fotogalerie
Literatura: Steenbarger, B. N.: Trading na maximum - Mistrovství v obchodování skrze osvědčené psychologické strategie. Praha: Centrum finančního vzdělávání, 2011.