Neuspět někdy, zejména na začátku kariéry, se ukazuje jako vhodný startovací bod ke světlým zítřkům. Alespoň podle nové studie, která se zaměřila na mladé vědce a jejich (ne)úspěchy v získávání grantů.
„Věda je na 99 % neúspěchem, a to je optimistický pohled,“ řekl Robert Lefkowitz, který v roce 2012 získal Nobelovu cenu za popsání fungování skupiny receptorů spojených s G proteiny.
Fotogalerie
Na první pohled jde o obrovské číslo, na které v běžném životě patrně nikdo nedosáhne. Ale neúspěch je i tak jeho přirozenou součástí. A ukazuje se, že nesmírně důležitou.
Neúspěch věští lepší kariéru
Podle studie zveřejněné v časopise Nature Communications mohou neúspěchy v začátcích kariéry vést, poněkud paradoxně, z dlouhodobého hlediska k úspěšnější kariéře. A dokonce citelně lepší, než je kariéra lidí, kteří se nikdy nesetkali s neúspěchem.
Studie porovnávala kariéry dvou skupin mladých, „statisticky identických“ vědců. Jedna skupina si jen stěží zajistila grant od Národních institutů zdraví, byla to těsná výhra. Druhá skupina stejný grant nezískala, opět jen těsně.
Po 10 letech se vědci k oběma skupinám vrátili a zjistili, že ta prohrávající měla úspěšnější a působivější kariéru, než jejich kolegové, kteří grant získali.
Posíleni neúspěchem
„Když jsem poprvé viděl výsledky, řekl jsem si, to nemůže být správné. Je to v rozporu se vším, co jsem se naučil," citují The New York Times Dashuna Wanga, spoluautora studie a docenta managementu na Kellogg School of Management.
Jeho tým zopakoval testy z různých úhlů, ale vždy dospěli ke stejným výsledkům. Není to, samozřejmě žádná novinka, už okřídlené rčení říká, že co nás nezabije, to nás posilní. Ale teď je to už podložené i vědecky.
V tomto světle vypadají plány miliardářů, kteří nepředají majetek dětem, ale nechají je, ať si sami něco vybudují, i za cenu pádů, o poznání racionálněji.
Na tipy, jak překonat neúspěch, se můžete podívat do GALERIE:
Fotogalerie
Zdroje: nature.com, nytimes.com