Close search

Proč vás vstávání v 6 ráno neudělá úspěšnými?

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Vstávejte v 6 ráno, hodinu cvičte, jezte nutričně vyváženou snídani a tak dále. Už jste určitě zachytili nějaký návod na perfektní ranní rutinu, po které se z vás stane superman. Problém je, že to tak úplně nefunguje a většina poznatků moderní vědy říká něco naprosto jiného.

To co funguje pro někoho, může a nemusí fungovat pro vás. Možná už jste slyšeli o cirkadiánním rytmu. Jde o biologický proces, který reguluje, kdy spíte a kdy jste bdělí. Ten je u každého člověka naprosto unikátní. Neexistuje tedy žádné zlaté pravidlo, v kolik byste měli chodit spát a kdy vstávat. Sami si nejlépe vysledujete, co funguje pro vás. Pokud nemusíte, netahejte se násilím z postele. Raději vstávejte až když se přirozeně sami probudíte.

Najděte svůj prime time

Vedle cirkadiánního rytmu nás ještě ovlivňuje ultradiánní rytmus. Ten určuje, kdy jste plní energie a naprosto soustředění a kdy tělo potřebuje odpočinek. Když jste vzhůru tento rytmus funguje nejčastěji v 90 - 120 minutových intervalech. Váš mozek je schopen fungovat 90 - 120 minut a potom potřebuje zhruba 20 minut odpočinku. Právě díky tomuto rytmu se vám možná stává, že začnete na něčem s nadšením pracovat  a končíte tím, že už nemůžete a sledujete, co je nového na Instagramu. Je důležité najít, jak funguje váš bio rytmus a naučit se pracovat podle něj a ne proti němu.

Jak najít svůj vlastní biorytmus

Není to nic složitého, ale jde o tak trochu mravenčí práci. Dobrá zpráva je, že vám stačí zhruba 3 týdny a uvidíte jasné vzorce toho, jak vaše tělo funguje. Celý experiment funguje tak, že na konci každé hodiny si zapíšete do tabulky vaši hladinu energie na stupnici od 1 do 10. Může to znít jako náročný úkol, ale výsledky stojí opravdu za to.

DALŠÍ TYPY, JAK LÉPE VYUŽÍVAT SVOJI ENERGII, NAJDETE V GALERII:

Nejčtenější články