Je tomu přesně 40 let, kdy byly v celém tehdejším Československu vyhlášeny celostátní uhelné prázdniny. V noci z 31. prosince 1978 na 1. ledna 1979 náhle udeřily na našem území velmi silné mrazy. Celá ekonomika byla vlnou mrazů postižena a země kolabovala.
Přišla rychlá změna počasí
Konec roku 1978 byl ve znamení teplého, téměř jarního počasí. Na Silvestra se denní teploty pohybovaly kolem 10 °C, v jižních Čechách dokonce až 15 °C, ale od severozápadu se již přes území tehdejší NDR rychle přibližovala hluboká tlaková níže doprovázená studeným arktickým vzduchem, který již od noci z 28. na 29. prosince působil kalamitní stavy v dopravě a energetice SRN.
Přes severočeské příhraniční hory se tento studený vzduch začal přelévat právě v noci na Silvestra (z 30. na 31. prosinec) a v průběhu dne se pak šířil přes českou kotlinu na celé území republiky. Došlo k nebývalému ochlazení rychlostí až 3 °C / 1 h, například na Ještědu klesla teplota o 26 °C během 24 hodin a ve Frenštátu pod Radhoštěm dokonce o 30,5 °C.
Totální kolaps
V Československu zamrzla korečková rypadla, pásové dopravníky i naložené uhlí na vagónech, které pár dní před tím namoklo. Kotelny a elektrárny tedy záhy neměly s čím topit. Na mnoha místech zkolaboval systém centrálního vytápění, docházelo k častým výpadkům v dodávkách elektrické energie a protože stejným problémům čelily i okolní státy, nebylo možné požádat o pomoc sousedy a bylo nutné přijmout řadu úsporných opatření.
Situaci navíc zkomplikovalo nové sněžení, kdy místy napadlo okolo 15 cm sněhu. Lidé měli přístup k teplé vodě jednou za dva dny a na severu Moravy měli obyvatelé povoleno doma vytápět jen na 16 °C. Stejně tak byla regulována teplota v MHD. To opravdu nebyl žádný med.
Uhelné prázdniny
Vláda vyhlásila dětem týden prázdnin, které se prodloužily až do 29. ledna. Se školami ale byly uzavřeny i veškeré instituce, jako kina, divadla, knihovny, muzea a dokonce Česká televize 6. ledna přerušila denní vysílání a vysílala až od půl 9 večer.
Po 20. lednu situaci naštěstí nahrála výrazná obleva. Energetický provoz se pozvolna vracel do zaběhnutých kolejí. Uhelné prázdniny tak skončily k 29. lednu 1979. Děti se ale příliš neradovaly, protože vzhledem k zameškanému učivu jim vláda zrušila jarní prázdniny a zakázala celodenní výlety.
Nové elektrárny
Regulační opatření především v oblasti dodávek elektrické energie se v podobných případech průběžně uplatňovala i později, například na začátku roku 1987 s mnohadenními mrazy pod -25 °C. Stabilní dodávky elektrické energie však zajistila až úplná dostavba jaderných elektráren Dukovany a Temelín.