Close search

Prodloužená, věneček, kotiliony. České taneční jsou ve světě unikátem

youtube.com Zdroj: youtube.com

Kdo by si nevzpomněl na své taneční. Většina lidí mezi 15 a 17 lety se u nás zúčastnila tanečních kurzů, které každoročně pořádají desítky tanečních škol po celé republice. V České republice je tato tradice silně zakořeněná. Historie tanečních u nás sahá až do roku 1830.

Tanec i výuka etikety

Taneční jsou kurz, kde se vyučují různé styly tanců. Jsou pořádány tanečními školami a vyučování vedou mistři, kteří účastníkům tance předvádějí. Mimo tance bývá součástí tanečních i výuka společenského chování a etikety. Taneční se pořádají pro studenty prvních ročníků středních škol, ale také se pořádají tzv. předtaneční pro žáky 8. a 9. tříd.

Po absolvování základního podzimního kurzu se lze přihlásit ještě do navazujícího kurzu tzv. pokračovaček. Pro zájemce, které taneční více než oslovily, jsou potom ještě další rozvíjející taneční kurzy speciálky, superspeciálky a experimentálky, kde se důkladněji učí jednotlivé figury a tance. Tam už většinou pokračuje celý pár a během kurzu se nemění. Do stejných tanečních většinou chodili, a i dnes chodí celé ročníky a třídy, proto tam většinou panuje přátelská a zábavná atmosféra, jelikož se všechny „děti“ znají.

Dnes je dress code poněkud uvolněnější než dříve. Bílé rukavičky už chlapci nosit nemusí, ale stále je povinný společenský oblek a pro dívky společenské kratší šaty a boty na podpatku.

Prodloužená a věneček

Zlomovými body celého kurzu jsou většinou dvě prodloužené a závěrečný věneček. Na této poslední závěrečné lekci jsou dívky oblečené do bílých šatů, což odkazuje na historickou tradici debutantek, kdy byly mladé dámy na svých prvních plesech uváděny do společnosti. Na těchto akcích je zvykem, že účastníci tančí se svými rodiči a pozvat si mohou i své známé.

Součástí věnečku je i dávání si dárečků, dívky dávají chlapcům, se kterými nejvíce tančily, tzv. kotiliony. Název vznikl odvozením od slova kotillon, což je francouzský společenský tanec. Kotiliónky dívky připevňují tanečníkovi na klopu u saka, takže některým mladým pánům se mohou saka doslova prohýbat pod tíhou darovaných ozdob. Kotiliónky slouží zároveň i jako vzpomínka na hezké chvíle v tanečních.

Taneční ve světě

Tradice tanečních přetrvává ještě na Slovensku a v Polsku, něco podobného mají i v Rakousku a Německu, ale ne v takové formě jako máme my. V drtivé většině evropských zemí tento fenomén neznají a spíše ho obdivují. Ve světě samozřejmě taneční kurzy existují, ale hlásí se do nich většinou starší lidé. Naším mladým se taneční průprava hned na začátku studia středních škol hodí, protože své schopnosti poté mohou využít na maturitním plese.

Zájem o taneční přetrvává

Zájem o taneční ze strany mládeže neupadá, tak jako to bývá u jiných tradic, ba naopak. V roce 2013 navštěvovalo taneční přes 40 % mladých lidí. To je opravdu velmi příjemné zjištění, protože je vidět, že mladí chodí do tanečních dobrovolně, a ne pod nátlakem rodičů. Právě díky předchozím generacím, které také taneční navštěvovaly se tato příjemná tradice drží i nadále. Takže pánové, zadejte se!

Nejčtenější články