Close search

Viktor Lustig – geniální podvodník, který prodal Eiffelovku

archiv Zdroj: archiv

Viktor Lustig, rodák z Čech, se živil coby profesionální podvodník, a to dokonce celosvětového formátu. Jeho nejznámějším kouskem byl prodej Eiffelovy věže. Prodal ji jednou, ale pokusil se o to dokonce dvakrát. Narodil se přesně před 130 lety.

Viktor Lustig (4. ledna 1890 – 11. března 1947) byl ve své době známý jako muž, který prodal Eiffelovku. Hovořil plynně několika jazyky, byl nenucený, okouzlující a lidé mu "zobali" z ruky. Věděl, co chtějí slyšet. Dovedl apelovat na lidskou touhu po snadném výdělku. A proto je dokázal přesvědčit ke koupi nemyslitelných věcí.

Podvodník jde do světa

Viktor Lustig se narodil v městečku Hostinné v podhůří Krkonoš. V Čechách se ale příliš nezdržel. Snad mu to zde pro jeho talent a vysoké cíle bylo malé. Brzy se proto vydal do ciziny, konkrétně na západ.

Domácí tiskárna na peníze

Už jeho první podvod se zaměřoval na již avizovanou lidskou touhu po snadném výdělku. Šlo zde o domácí stroj na údajně legální tisk peněz. Hloupost, řekli byste. Přesto se našel nejeden "převezený" klient, který "vynálezu" uvěřil a za obrovskou sumu více než třicet tisíc dolarů si ho pořídil.

Lustig svým obětem předvedl malou krabičku, přičemž po celou dobu hartusil, že výroba stodolarové bankovky trvá celých šest hodin. Po dvanácti hodinách stroj skutečně vytiskl dvě stodolarovky. Tím ale vše končilo, dál už produkoval pouze prázdné papírky. Když na to majitel přišel, byl už Lustig samozřejmě dávno pryč.

Podfuk s Eiffelovkou poprvé

Jeho vrcholný kousek však měl teprve přijít. Psal se rok 1925, který Viktora Lustiga zastihl ve vzkvétající Paříži. Francie se již vzpamatovala z první světové války a právě její hlavní město se ukázalo jako hotový ráj pro podvodníky.

Jednoho jarního dne Lustiga napadla geniální myšlenka. Proč neprodat Eiffelovku? Dnes se nám to může zdát šílené. Tehdy to však zase tak nepochopitelné nebylo. Věž byla postavena pro pařížskou světovou výstavu roku 1889 a ve městě neměla stát natrvalo, příliš kolidovala s ostatní historickou zástavbou. Navíc nebyla v dobrém stavu a její údržba byla velmi drahá. Tak proč ji neprodat na šrot?

Ryba jménem Poisson

Lustig si tak nechal zfalšovat pozvánku a coby zástupce Ministerstva pošty a telegrafů pozval šest obchodníků s kovovým odpadem, kterým odkoupení nabídl. Dokonce je vzal i na prohlídku věže.

Teď už zbylo jen vytipovat toho nejnadšenějšího a zároveň i nejnaivnějšího z nich. Tím šťastným se stal jakýsi Poisson (ve francouzštině ryba, pozn. red.). Shodou okolností v angličtině je slovo ryba také hanlivým výrazem pro někoho důvěřivého.

Celá akce se však nezdála Poissonově manželce, a tak k ní téměř nedošlo. I s tím si však podvodník dokázal poradit.

Jakoby nerad prozradil, že vlastně akci spouští za vlastním výdělkem bokem. To obchodníka přesvědčilo, a tak zaplatil nejen za obchod, ale přispěl i tučným úplatkem. Lustig s pobočníkem pak vyrazili s kufříkem peněz do Vídně. Navíc ze všeho vyšli úplně beztrestně. Poisson se za svou hloupost tak styděl, že ani na policii nic nehlásil.

Podfuk s Eiffelovkou podruhé

Eiffelovku se Lustig pokusil prodat ještě jednou, a to měsíc po prvním úspěšném pokusu. Tentokrát to však již neprošlo. Oběť vše ještě před uzavřením obchodu nahlásila, a tak k ničemu nedošlo. Podvodníci však stále unikali spravedlnosti.

Podvedl i Al Caponeho

Jako další v Lustigově hledáčku uvízl slavný Al Capone. Toho přesvědčil, aby investoval padesát tisíc dolarů do akcií. Dva měsíce si nechal peníze u sebe a pak je gangsterovi vrátil s tím, že se mu obchod nepovedl. Omráčen Lustigovou čestností Capone podvodníka obdaroval pěti tisíci dolary. A přesně o to Lustigovi šlo.

A pak spadla klec

Ale na každého jednou dojde. Roku 1934 byl Lustig zatčen federálními agenty a obviněn z padělání. Den před soudem se mu podařilo uprchnout z vazby, aby byl o 27 dní později dopaden v Pittsburghu. Přiznal se a byl odsouzen k dvaceti letům ve slavném Alcatrazu. Odseděl si více než jedenáct let.

Geniální podvodník zemřel v 57 letech ve městě Springfield ve státě Missouri na zápal plic. V úmrtním listě měl jako povolání uvedeno učeň prodavače.

NA GENIÁLNÍHO PODVODNÍKA SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Nejčtenější články