Skoro každý den slýcháme z rádií a televize o nehodách na naší nejstarší dálnici spojující Prahu a Brno D1. Frekvence dopravních nehod se smrtelnými zraněními je opravdu vysoká a na žádné jiné české dálnici se nebourá tak často jako na „déjedničce“. Je snad prokletá? Vyloučit se to nedá.
U devíti křížů
Třicetikilometrový úsek s nejvíce se vyskytujícími nehodami se nachází v okolí Domašova, a i když je zde dobrá viditelnost a stav vozovky je také dobrý, nehody jsou tu poměrně často. Ale proč? V blízkosti se nachází místo zvané U devíti křížů, které je spojováno s takřka 500 let starou tragédií, která se právě v místě časté nehodovosti stala.
Legenda o mrtvé nevěstě
V roce 1539 putoval domašovskými lesy uherský handlíř, v místě, kde se dnes nachází devět křížů byl postřelen do nohy a spadnul z koně. Z okolního lesa vyběhli loupežníci a jen proto, že prosil o milost, byl ušetřen. Večer ho našel projíždějící sedlák, který raněného handlíře naložil na koně a dovezl ho na svůj statek. Tam se o něho začala starat sedlákova dcera, do které se postupně handlíř zakoukal. Citové vzplanutí obou mladých lidí se nelíbí sedlákovi, který si pro svoji dceru představuje bohatého ženicha, a ne chudého handlíře. Uherský obchodník se odhodlal odjet s tím, že se vrátí s penězi, aby si mohl sedlákovu dceru vzít za ženu. Když se loučili, slibovali si lásku až za hrob.
Za několik měsíců se obchodník vrátil zpět do Lesní Hluboké s nabytými penězi z prodeje svého domu v Uhrách. Když projížděl Domašovem, zastavil se v místním hostinci. Tam se ale dozvěděl, že jeho milá se bude za dva dny vdávat. Sedlák prý dohodnul sňatek své dcery s bohatým mladíkem z Velké Bíteše. To mu zlomilo srdce a začal se připravovat na pomstu. Celým svým jměním zaplatil místnímu myslivci, který mu měl s ďábelským plánem pomoci. Až půjde svatební průvod z kostela ve Velké Bíteši na statek, počíhají si na ně v lese, všechny zabijí, jen nevěsta musí vyváznout, aby si ji handlíř mohl vzít za ženu.
Jak se domluvili, tak se také stalo. Když kolem procházel průvod, oba dva si nabyli hajného zbraně a čekali na vhodný okamžik. Svatebčané od nich byli asi třicet metrů, když v tom začali padat první rány. Nešťastníci zabili celkem sedm osob, mezi nimiž handlíř poznal i svoji milou. Uvědomil si, že ji myslivec omylem trefil do hlavy, to ho natolik rozčílilo, že obrátil zbraň i proti němu. Nakonec vrah poklekl ke své nevěstě, zvedl ji hlavu a zbraň otočil proti sobě. Tak naráz na zemi leželo devět mrtvých těl.
Posvěcení křížů vyprchalo
Podle vyprávění se rok po tragédii začal v okolí objevovat přízrak mrtvé nevěsty všem svatebčanům a lidem, kteří měli něco se svatbou společného. Na místě události bylo vystavěno devět křížů, které byly posvěceny rajhradštími benediktiny. Každých sto let se potom kříže obnovovaly a znovu světily, aby se zažehnaly ďáblovy plány. Avšak poslední zmínka o posvěcení je z roku 1887, tudíž v roce 1987 posvěcení vyprchalo. Je tedy přízrak mrtvé nevěsty zase mezi námi?
Od té doby se tam stalo mnoho nehod, při kterých přeživší vypovídali o duchovi, který vypadal jako žena v bílém hábitu. Je spousta případů, kdy lidé prudce strhli volant z nepochopitelných důvodů a ti, kteří přežili prý opravdu viděli na dálnici ženskou postavu v bílých šatech. Nemálo případů nehod je také souvisejících se svatbou. Novomanželé, jedoucí na svatební cestu, svatebčané rozvážející koláčky nebo voják, který jel na falešný výjezd za svojí budoucí manželkou, která byla v jiném stavu. Všichni tito zahynuli nešťastnou náhodou právě v okolí devíti křížů. Je to náhoda anebo je toto místo opravdu prokleté?