Údajně se narodila na chodníku. Křehká žena, kterou vychovala ulice a cirkusové prostředí, byla výjimečná v mnoha směrech. Její silný hlas ji vystřelil jako kometu, ale slabá vůle a nešťastné události ji zařídily pád na dno, ze kterého se už nezvedla a zemřela předčasně dva roky před svými padesátinami.
Édith Piaf byla oblíbená francouzská šansoniérka, která si publikum získala svým způsobem interpretace. V něm se odrážely zkušenosti, které prožila a které nebyly vždy růžové. Tímto přístupem se zapsala do celosvětového povědomí a stala se tak francouzskou národní ikonou.
Édith se narodila v roce 1915 v pařížské čtvrti Belleville. Údajně se narodila přímo na ulici, nicméně v jejím rodném listě je zapsána jako místo narození nemocnice. Možná i kvůli zajímavému příběhu verzi s chodníkem, Édith nikdy nevyvrátila. Příjmení Piaf v překladu znamená vrabčák. O dvacet let později se jí tak začalo i přezdívat. Édithina matka zpívala po kavárnách a pařížských dvorcích. O malou Édith se moc nestarala, proto dívenku často hlídaly babičky. Jedna z nich se živila jako „bordelmamá“, tudíž se malá Édith už jako dítě pohybovala v prostředí nevěstinců. Její otec byl cirkusový akrobat. Právě v cirkuse se Édith poprvé setkala s veřejným vystoupením. Měla neuvěřitelně silný hlas.
Od patnácti let se začala starat sama o sebe a pokračovala se zpíváním na veřejnosti. Spolu s ní vystupovala i její nevlastní sestra Simone Berteaut. V šestnácti letech se zamilovala do poslíčka Louise Duponta, se kterým v sedmnácti letech otěhotněla. Narodila se jim holčička Marcelle, ta bohužel ve dvou letech zemřela na meningitidu. Smrt dcery ji šíleně zasáhla. Následoval vztah s pasákem, který ji bral peníze z vystoupení výměnou za to, že ji nenutil do prostituce. Když Édith chtěla vztah s ním ukončit, málem ji zastřelil. Tím začal kolotoč plný nevydařených vztahů, styků s podsvětím, alkoholu a také drog. Édith byla na dně, byla chudá a živila se občasnou prostitucí. Zpívat však nepřestala.
V roce 1936 si ji všiml majitel vyhlášeného podniku Gerny´s, Louis Leplée. Tím pro Édith začalo šťastné období. Vydala první desku, natočila několik filmů a její hvězda začala prudce stoupat. Zanedlouho o ní věděla celá Paříž. Prožila spoustu vztahů a aférek, avšak osudovou lásku prožila až s americkým boxerem Marcelem Cedranem, který však v roce 1949 zahynul při letecké katastrofě. Édith tato událost zdrtila, dostala se do hlubokých depresí, ze kterých se už nikdy nedostala. Dva roky po této události se provdala za šansoniéra Jacquese Pillise, s nímž ale manželství nebylo příliš šťastné. Po těžkém zranění při autonehodě Édith dostávala silné dávky morfia, ke kterým se přidal i alkohol a drogy a „vrabčák“ se znovu ocitl na dně.
Po nějaké době jí byla diagnostikována rakovina jater, stihla se ještě jednou provdat, nicméně už cítila, že umírá. Její poslední píseň Non, je ne regrette rien v překladu znamená „Ne, nelituji ničeho“. Pařížský vrabčák Édith zemřela v roce 1963 v osmačtyřiceti letech. I když měřila ani ne sto padesát centimetrů, byla to velká dáma a umělkyně, na níž je Francie dodnes právem pyšná.