Close search

Rizika pro děti na internetu. Podle odborníka influenceři dávají fanouškům signál, jak se mají chovat

Pixabay Zdroj: Pixabay

Youtubeři a influenceři v posledních letech hýbou světem. Stejně jako skandály a průšvihy, kterých se dopouštějí. Českou scénu nyní rozbouřil nový přešlap youtubera Tarase Povoroznyka, který vystupuje pod přezdívkou Tary. Na akci totiž ponížil svého fanouška, kterým byl malý chlapec. Nástrahy na internetu v dnešní době čekají na malé děti skutečně všude. Ať už se jedná o kyberšikanu nebo sexuální obtěžování, děti jsou díky dostupnosti nejrůznějších aplikací snadných terčem.

Fenomén internetových ikon stále nabírá na síle, jelikož jejich činnost se aktivně propojuje s product placementem a pro firmy může jejich působení na internetu být velmi výhodné. I samotní influenceři z toho dokážou vytěžit nemalé peníze. 


Youtuber s ukrajinskými kořeny, Tary, kterého na internetu sledují stovky tisíc lidí, prodává své vlastní výrobky skalním fanouškům. Taková jeho figurka vyjde zájemce na 1500 korun, cena triček se pohybuje okolo 500 korun. V návaznosti na tyto ceny se jeden z mladých fanoušků zeptal, proč má influencer tak drahé oblečení. „Já nemám drahé oblečení, jen ty máš málo peněz,“ odpověděl Povoroznyk na videu z události, které zhlédly desítky tisíc lidí. Tary se ihned stal terčem kritiky kvůli svému chování k malému chlapci. „Taková reakce má dvojí efekt. Může mít negativní dopad na dítě, které se k tomu může neustále vracet. Nechci to dramatizovat, ale takové události mohou mít na dítě hrozný vliv,“ uvedl pro Extralife.cz renomovaný dětský psycholog Václav Mertin. „Druhá věc je, že influenceři dávají fanouškům signál, jak se mají chovat. Ostatní lidi to sice nikdy nemusí ovlivnit, ale pokud ano, mohou se chovat podobně jako vzor, ke kterému vzhlížejí,“ dodal.


Proti chování Taryho se vznesla vlna odporu i ze strany dalších českých youtuberů, kteří jeho chování kritizovali. Nevhodné chování influencerů, ale není jediným nebezpečím, které může děti na internetu poškodit. Problémy jako kyberšikana, zesměšňování, vydírání nebo sexuální obtěžování se bohužel staly běžnou součástí online světa. Malé děti se stávají snadnými obětmi útoků díky snadno dostupným aplikacím, přes které mohou sdílet fotky, videa a další obsah. 


Neblahou pozornost si takto získala aplikace Tik Tok, díky které je možné sdílet svá domácí videa a amatérské hudební videoklipy. Ačkoli má Tik Tok nastaven věkový limit 16 let, tak ho pravidelně využívají mnohem mladší uživatelé. Děti mohou díky aplikaci pouštět do světa volně dostupný sexuálně explicitní obsah, jelikož se Tik Tok zaměřuje na hudební videa, ve kterých děti často tancují, poskakují na posteli. Na záznamu se pak mohou objevit obnažené části dětského těla, které přitahují pozornost sexuálních abuzérů. „Nikdy nevíme, co s člověkem udělá, když ho někdo obtěžuje. Může to sice být i bez následků, ale na takové situace je potřeba myslet dopředu,“ řekl Mertin. 


Regulace užívání internetu ze strany rodičů může pomoci předejít mnohým nebezpečím, se kterými se děti mohou v online světě setkat. Kontrola by však měla být adekvátní situaci a věku dítěte. „ Rodiče by to měli hlídat. Důležité je ale budování vztahů a důvěry. Žádné zakazování ve chvíli, kdy se dítě svěří s problémem. Děti musí mít někoho, s kým mohou mluvit,“ uvedl Mertin.  

 

Nejčtenější články