Dramatický seriál Černobyl, který pojednává o havárii v sovětské jaderné elektrárně v roce 1986, způsobil v žebříčcích televizních seriálů vichřici. Před blížícím se odvysíláním závěrečného dílu se vyšplhal na nejvyšší příčky oblíbenosti a i odborníci jsou z jeho věrohodnosti nadšeni. Přibližuje totiž řadu historických faktů o Černobylu. Znáte ale třeba tzv. sloní nohu, jednu z nejnebezpečnějších věcí na světě?
Tzv. sloní noha vypadá opravdu nevábně a podle odborníků je skutečně jednou z nejzákeřnějších látek na světě. Vyskytuje se skutečně jen na jediném místě na planetě, v jaderné elektrárně Černobyl. Celá desetiletí byla ukryta v ruinách atomového reaktoru, než prosákla na povrch. Stačí vám prý v její blízkosti stát 300 vteřin a dostanete smrtelnou dávku radiace. A to je intenzita mnohonásobně nižší, než když se sloní noha na povrchu objevila.
Beton plus palivo
Skládá se z roztaveného jaderného paliva smíchaného s hromadou betonu, písku a dalšího materiálu použitého na vybudování krytu reaktoru. Taková smrtelná směs se nikde jinde na světě nevyskytuje. Nachází se na samém dně pod jádrem reaktoru.
Vědci objevili sloní nohu šest měsíců po katastrofě, měla tehdy kolem 10 000 rentgenů za hodinu. Kdokoliv by se k ní přiblížil, byl by do minuty mrtvý. Do prostoru proto spustili dálkově ovládaného robota s kamerou, který nafotil první snímek této hmoty. Ta svým tvarem připomínala sloní nohu.
Tehdy byla ještě mimořádně horká, obsahovala podle vědců dokonce neznámé krystalické elementy nazývané černobylit a vážila odhadem několik tun.
Hrozba i dnes
Dnes má radiaci desetkrát menší. Přesto je možné u ní stát jen minutu až dvě a ani to by asi nikdo nechtěl. Celý reaktor je přikryt sarkofágem, který postavili záchranáři za cenu vlastních životů, aby radiace dále neunikala.
Předpokládá se, že obsah roztaveného jádra reaktoru a vše, co je ukryto pod sarkofágem, bude radioaktivní ještě dalších 100 000 let.