Říká se, že smích je zdravý. A potvrzuje to i věda. Podle magazínu Psychology Today totiž smích snižuje hladinu kortizolu, který je známý jako hormon stresu.
Zkuste jednoduché pozorování sami na sobě. Když vás něco nebo někdo rozesměje, cítíte se pak lépe? Samozřejmě že ano. A teď se pojďme podívat, proč je tomu vlastně tak.
Může smích léčit?
Magazín Psychology Today píše, že už od 70. let minulého století se ví, že smích může zvýšit toleranci bolesti a zlepšit celkovou pohodu. A upozorňuje na výsledky osmi studií, které nám dávají odpověď na zajímavou otázku. Snižuje smích hladinu kortizolu?
Kortizol možná znáte pod trochu jiným jménem, říká se mu také stresový hormon. Je zodpovědný za udržování krevního tlaku, podporu imunity, zrychlení metabolismu a další věci. Když jsme ve stresu, tělo produkuje víc kortizolu, což je dobrým ukazatelem úrovně stresu. Příliš mnoho kortizolu ale může vést k přibírání na váze, zažívacím potížím, svalové slabosti, depresi a úzkosti.
Účastníci již zmiňovaných studií měli za úkol smát se, sledovali vtipná videa a dokonce měli k ruce terapeuta zaměřeného na smích. Hladina kortizolu jim byla měřena před a po "smíchové seanci", k tomu samozřejmě byli do měření zapojení lidé, kteří se naopak nesmáli.
Ukázalo se, že hladina kortizolu klesla o 31,9 % u lidí, kteří se smáli. Nezáleželo na tom, jak dlouho se smáli, měli prostě lepší výsledky. Podle autorů výzkumu je smích dobrým lékem (preventivním nebo terapeutickým), protože je spojen s větším snížením hladiny kortizolu ve srovnání s běžnými činnostmi. Jejich analýza prokázala potenciální terapeutickou roli smíchu jako doplňkové strategie ke zlepšení pohody. Psychology Today k tomu dodává, že smích pomáhá zlepšovat také kardiovaskulární zdraví. Proto bychom ho měli vyhledávat co nejčastěji.
Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Why Laughter Is Such Good Medicine
Journals.plos.org: Laughter as medicine: A systematic review and meta-analysis of interventional studies evaluating the impact of spontaneous laughter on cortisol levels