V počáteční euforii ze dvou čárek na těhotenském testu, pokud tedy bylo těhotenství plánované, si představujete jak vám bude rozkošně růst bříško, co to asi bude, jak bude miminko vypadat, prostě všechno okolo je růžové a vy si připadáte jako na obláčku štěstí. Jenže pak to přijde, dřív nebo později se na povrch vyklube otázka: Bude porod bolet? Poradíme vám, jak se alespoň trochu na tu radostnou událost připravit.
Pohyb
Přesto, že někdo může brát těhotenství jako nemoc, tedy snaží se vám vnutit, že se máte co nejméně namáhat a ideálně devět měsíců strávit s jídlem na klíně na gauči - opak je pravdou. Těhotenství je sice jiný stav, ale rozhodně to neznamená, že byste se měla zbavit všech aktivit. Samozřejmě všeho s mírou, ale nějaké mírné cvičení či dlouhé procházky, vám rozhodně prospějí.
Protože fyzičku na porod opravdu potřebovat budete. Ono takových 6 až 12 hodin v kontrakcích, chození po místnosti sem a tam, střídání příjemných poloh, skákání na míči, běhání do sprchy či vany a do toho neustále myslet na dýchání, je větší makačka než stejný čas strávený v posilovně.
Nečíst zkušenosti jiných
Snadno se to řekne, hůř udělá. Většina žen jakmile zjistí, že jsou těhotné, kouknou na internet a už to jede. Nejdřív otevírají stránky, které ukazují velikost plodu pro daný týden, později jsou to výbavičky pro miminko, co s sebou do porodnice a ať chcete nebo ne, časem se doklikáte na téma porod.
Všeobecné informace jsou ještě v pořádku. Ale ve chvíli, kdy objevíte diskuze o porodu cizích žen, zamotáte se do spleti děsivých příběhů, ze kterých budete značně znepokojena. Myslete na to, že každá žena je jiná, vnímá jinak bolest a má jiné nároky, proto většina těchto popisů je velmi subjektivních a spíš než by vám něco daly, vás vystraší.
Nedělejte si zbytečné iluze
Někdy se naopak stane, že vám někdo bude tvrdit, že si porod můžete opravdu užít a dokonce při něm můžete zažít orgasmus. Tak ne, opravdu při porodu příjemné pocity jako při orgasmu zažít nemůžete. Porod prostě bolí, bolí dost, ale dá se to přežít. Když se s tím smíříte již předem, ušetříte si zklamání, které se dostaví s první pořádnou kontrakcí.
Vertikální poloha
I když se vám bude zdát, že to bolí tak, že sotva můžete dýchat, natož dělat nějaký pohyb, vzpřímená poloha vám opravdu může porod urychlit. Vysvětlení je jednoduché, ve chvíli kdy stojíte nepomáhají sestupu dítěte pouze kontrakce, ale významně přispívá také gravitace. Proto posbírejte všechny síly a zkuste alespoň nějaký čas první doby porodní strávit ve stoje.
Teplá voda
Ať už vana nebo sprcha, obě jsou při porodu velkým pomocníkem. Teplá voda vám pomůže se uvolnit a umožní vám lépe snášet kontrakce. Tím, že se celá povolíte a nebudete v křeči, se i proces otevírání branky porodní urychlí a čas před finálním tlačením si můžete výrazně zkrátit. Jen doporučujeme do sprchy doprovod, když budete dlouho pod teplou vodou, může se vám stát, že se vám zatočí hlava, proto je vhodné mít po ruce partnera, který vás včas zachytí.
Tlačit a na nic jiného nemyslet
Když konečně dospějete do té fáze, kdy vám porodník oznámí - je čas tlačit - máte téměř vyhráno. Důležité je myslet opravdu pouze na to, jak dostat vašeho potomka ven z dělohy. Většina žen se bojí pořádně zatlačit, protože nechce aby se stala “nehoda”. Ono se o tom moc nemluví, ale na to, že se to někdy přihodí, jsou všichni v porodnici dávno zvyklí a vůbec je to v tu chvíli netrápí.
Takže, když uslyšíte: “tlačte”, tak prostě tlačte ze všech sil, je to v danou chvíli to nejlepší, co můžete udělat. Nemluvte, nebrečte, nekřičte, uvolněte se a prostě tlačte, jako když máte šílenou zácpu a sedíte na záchodě. Uvidíte, že to bude mít ohromný efekt a za pár kontrakcí bude váš malý zázrak na světě.
Porod sice není žádný med, ale ten příval endorfinů, lásky a štěstí, který pocítíte až své děťátko poprvé spatříte, vám to všechno vynahradí. A věřte, že za pár měsíců vám na bolest při něm zůstane už jen matná vzpomínka. Natolik matná, že se dobrovolně rozhodnete jít do toho znovu.